Karty graficzne ATI bez pamięci RAM

ATI twierdzi, że jeszcze w tym roku wprowadzi do sprzedaży karty graficzne pozbawione własnej pamięci RAM, które będą równie szybkie jak oferowane obecnie modele z szybkimi modułami DDR i GDDR. Urządzenia mają posiadać interfejs PCI Express i korzystać z pamięci operacyjnej peceta wyjątkowo wydajnie dzięki nowej technologii HyperMemory.

Karty graficzne korzystające z RAM-u peceta zamiast własnej szybkiej pamięci to nie nowość. Układy takie występują w większości komputerów przenośnych, a także pecetach stacjonarnych ze zintegrowanymi układami graficznymi. Niestety rozwiązania tego typu oprócz niewątpliwych zalet w postaci niższego kosztu produkcji oraz oszczędności miejsca w komputerze mają szereg istotnych wad. Jedną z nich jest słaba wydajność, spowodowana właśnie wolnym dostępem do pamięci. Dlatego też szybkie karty graficzne posiadają własną pamięć, zdecydowanie szybszą niż operacyjny RAM instalowany na płycie głównej.

ATI twierdzi, że technologia HyperMemory usunie te przeszkody na drodze popularyzacji produktów tego typu. Szczerze mówiąc, w zapowiedzi te do końca nie wierzymy i radzimy podchodzić do nich z pewnym dystansem. Z ostatecznym werdyktem wytrzymamy się oczywiście do czasu pierwszych testów modeli z nową technologią.

HyperMemory, jak to nazwało ATI, korzysta z inteligentnych algorytmów zarządzania pamięcią, które w optymalny sposób wykorzystują zasoby pamięci operacyjnej. Kluczowe elementy komputera mają otrzymywać bardzo szybki dostęp do pamięci, a zarządzanie procesami ma być dostrajane dynamicznie i niezawodnie. HyperMemory ma także zwiększać wydajność komputera jako całości bowiem, wzrost wydajności ma być zauważalny także w prędkości działania szyny systemowej. Jak będzie w rzeczywistości czas pokaże.


Zobacz również