Karty graficzne - jest w czym wybierać

Według firmy badawczej Jon Peddie Research, na rynku znajduje się obecnie ponad 129 modeli układów graficznych, z czego znakomita większość to produkty do zastosowań profesjonalnych. Zdecydowanie największym dostawcą jest Intel, ale w kategorii produktów typu "standalone" do pecetów na pierwszym miejscu znajduje się wciąż Nvidia, producent między innymi popularnych kart GeForce.

W opublikowanym raporcie wyczytać można również, że pomimo rosnącego zainteresowania chipsetami zintegrowanymi z grafiką, w pierwszym kwartale 2005 we wszystkich segmentach rynku wideo znaleźć można było 20% więcej produktów niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Jednocześnie obroty w porównaniu z IV kwartałem 2004 roku nieznacznie spadły, jednak analitycy tłumaczą, że jest to typowe dla początku roku.

JPR ocenia że wśród największych dostawców, w porównaniu do ostatniego kwartału 2004 roku, zwiększenie globalnych udziałów w rynku zanotował tylko Intel. Stało się tak w związku z gwałtownie rosnąca popularnością platform PCI-Express dla urządzeń przenośnych. Także ta firma jest liderem dostarczając najwięcej układów dla komputerów stacjonarnych. Następne w kolejności są ATI i NVIDIA. Trzeba jednak zauważyć, że jeżeli chodzi o samodzielne karty graficzne do pecetów wciąż prowadzi ta druga.

Więcej informacji Jon Peddie Research.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: