Karty grzebią wzrost

Rosnące zadłużenie gospodarstw domowych zagraża poprawie gospodarczej w Korei Południowej.

Produkcja przemysłowa spadła w listopadzie o 0,3% pomimo silnego eksportu, po tym, jak ostro spadły krajowe wydatki i inwestycje. Południowokoreańskie biuro statystyczne opisuje obecną sytuację w gospodarce jako "bez wigoru". Konsumpcja i inwestycje są nadal w dołku ze względu na niskie zaufanie konsumentów i korporacji - stwierdza cytowane już biuro statystyczne.

Niekorzystnym elementem tej układanki jest rosnące zadłużenie południowokoreańskich gospodarstw domowych. Według danych Banku Korei na koniec września br. wyniosło ono 440 trylionów wonów i było wyższe od ubiegłorocznego o 3,7%. Oznacza to, że przeciętne południowokoreańskie gospodarstwo domowe jest zadłużone na 31,38 mln wonów, tj. ok. 26 tys. USD.

Z najnowszych danych wynika także, że co siódmy z 3,6 mln użytkowników kart kredytowych w Korei Południowej nie wywiązuje się z płatności wobec banku. LG Card, największy krajowy usługodawca kart kredytowych stoi więc na przykład obecnie wobec groźby przejścia pod zarząd masy upadłościowej. Grupa 8 banków - głównych kredytobiorców - musi znaleźć na firmę kupca do 7 stycznia 2004 r., kiedy to zapadają długi LG Card w wysokości 584 mln USD. LG Card i siedem innych największych firm oferujących karty kredytowe w Korei Południowej ma około 5,8 mld USD złych długów, co odpowiada łącznie blisko 12% wartości ich całkowitych aktywów na koniec października.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: