Karty z procesorami G4

Digit testuje cztery karty z procesorami G4 - 1,4 GHz, które pozwolą zatrzymać upływ czasu.


Digit testuje cztery karty z procesorami G4 - 1,4 GHz, które pozwolą zatrzymać upływ czasu.

Twój kupiony rok czy dwa lata temu komputer staje się coraz starszy, a do tego odnosisz wrażenie, że jest coraz wolniejszy. Apple silnie promuje najnowsze modele z serii Power Mac G5, ale nie oznacza to, że posiadany sprzęt powinien odejść na zasłużoną emeryturę. Aby przywrócić życie Power Macowi G4 (modele z grafiką APG i nowsze), wystarczy zainstalować kartę upgrade'u z procesorem G4 1,4 GHz. Przetestowaliśmy cztery produkty tego typu (szczegółowe dane techniczne znajdują się w tabeli porównawczej), które kosztują od 559 do 600 USD.

Instalacja

Karty z procesorami G4

Montaż karty procesora jest dość prosty, oczywiście pod warunkiem że zapoznano się wcześniej z instrukcją i zachowano dużą ostrożność. Dokumentacja dołączona do kart Giga Designs i OWC zawiera wiele ilustracji, dzięki czemu każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Na drugim biegunie znajduje się jednostronicowa instrukcja dla produktu PowerLogix. Najlepszą instrukcję instalacji zapewnia zdecydowanie Sonnet, ale autorzy zapomnieli wspomnieć, że Apple System Profiler nie będzie zgłaszał właściwej prędkości procesora aż do momentu zainstalowania programu Sonnet X Tune-Up (dostępny na stronie internetowej firmy).

Szybkość kart OWC i Giga Designs jest ustawiana za pomocą zworek (jumperów), co może być dość skomplikowane dla osób, które nigdy nie grzebały w środku typowego komputera PC. Niewłaściwe ustawienie zworek spowoduje uzyskanie zbyt niskiej prędkości lub niestabilność całego systemu. Prędkość procesora należy zweryfikować w oknie Apple System Profiler natychmiast po zainstalowaniu karty. W przypadku wystąpienia błędów konieczne będzie wyłączenie komputera i zmiana konfiguracji. Jeżeli ustawiona zostanie zbyt wysoka prędkość, procesor będzie się przegrzewał, czego konsekwencją będzie uszkodzenie karty upgrade'u lub płyty głównej.

Zaletą zastosowania zworek jest możliwość przetaktowania procesora (tzw. overclocking). Wszystkie karty upgrade'u mają układy Motorola G4 1,4 GHz, ale karta OWC jest odrobinę szybsza i pracuje z częstotliwością 1,467 GHz. Firma Giga Designs przetestowała swój produkt z ustawieniem 1,5 GHz, a nawet zapewnia odpowiednie instrukcje ustawiania zworek w dołączonej dokumentacji.

Minimalne przetaktowanie układu prawdopodobnie nie wyrządzi znacznych szkód, ale należy pamiętać o zapewnieniu właściwego chłodzenia. Różnice rzędu 0,1 GHz nie będą jednak widoczne w codziennym użytkowaniu komputera.Karta firmy Sonnet ma już ustawioną prędkość procesora, przez co nie ma potrzeby przestawiania żadnych zworek. Niestety, w zestawie nie ma żadnego wentylatora ani radiatora, przez co konieczne jest odłączenie radiatora z oryginalnego procesora i zamontowanie go na karcie Encore. Choć nie jest to skomplikowane, może spowodować pewne problemy w przyszłości. Procesor na karcie Sonnet jest pokryty grubą warstwą substancji przewodzącej ciepło, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła na zewnątrz układu. Jeżeli jednak konieczne będzie ponowne zamontowanie starego procesora lub przeniesienie karty upgrade do innego komputera, powłoka przewodząca zostanie uszkodzona. W dokumentacji nie ma o tym żadnych informacji. W takim przypadku należy kupić tubkę odpowiedniej substancji i pokryć nią procesor przed zamontowaniem radiatora.