Kasperscy: przegrywamy z przestępcami

Ostatnio sporo się mówiło o wirusa polimorficznych, które z czasem mogą się zmieniać. Czy to nowy problem?

Jewgienij: Do niedawna rzeczywiście nie mieliśmy do czynienia ze zbyt wieloma mutującymi wirusami - głównie dlatego, że było zaledwie kilku chuliganów, którzy je tworzyli. Ale ostatnio liczba przestępców działających w Internecie rośnie, wiec pojawia się też więcej takich wyspecjalizowanych grup. Dlatego potrzebujemy wielu odpowiednio doświadczonych programistów, którzy są w stanie wykrywać nowe, złośliwe programy. To nie jest proste zadanie.

Walka z cybeprzestępczością to trudne zadanie?

Jewgienij: Robi się coraz trudniej - głównie dlatego, że źli faceci chcą zarażać jak najwięcej komputerów i dlatego wymyślają coraz to nowe sposoby na omijanie zabezpieczeń antywirusowych. Cały czas obserwują ich działania i naprawdę zaczynam się bać, bo oni stają się coraz bardziej pomysłowi. Wygląda na to, że skoro oni tworzą rozwiązania "anty-antywirusowe" to my musimy wymyślić technologie "anty-anty-antywirusowe"...

Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows

Wszystkim zainteresowanym zagadnieniami związanymi z wirusami i walką z nimi polecamy również nasz wcześniejszy wywiad z Jewgienijem Kasperskim - zatytułowany "Linux jest tak samo narażony na ataki wirusów jak Windows". Współtwórca Kaspersky Lab tłumaczy w nim, dlaczego akurat system Windows jest najczęściej atakowany przez wirusy i robaki oraz prognozuje, czego możemy spodziewać się wraz ze wzrostem popularności Linuksa.