Kasperscy: przegrywamy z przestępcami

Firmy tworzące zabezpieczenia informatyczne zaczynają przegrywać "wyścig zbrojeń" z twórcami wirusów, wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z przestępczością internetową, a na domiar złego wkrótce możemy spodziewać się pojawienia nowych typów ataków i wirusów. Tak najkrócej można streścić wywiad z Jewgienijem i Natalią Kasperskimi z firmy Kaspersky Lab, przeprowadzony przez Neala Weinberga z magazynu Network World. Założyciel i szefowa cenionej antywirusowej firmy opowiedzieli również o tym, z jakich krajów najczęściej wywodzą się internetowi przestępcy oraz dlaczego niezbędne wydaje się tworzenie aplikacji... "anty-anty-antywirusowych".

Jak sądzicie - wygrywamy czy przegrywamy wielką wojnę z przestępczością internetową?

Jewgienij: Branża przegrywa tę grę.

Kasperscy: przegrywamy z przestępcami

Natalia Kasperska - żona Jewgienija Kasperskiego i dyrektor wykonawczy firmy Kaspersky Lab.

Natalia: Robimy co możemy, ale niestety muszę przyznać, że nasz wskaźnik wykrywania zagrożeń spada. My tworzymy nowe technologie powstrzymujące złośliwe oprogramowanie, a oni - czyli autorzy wirusów - nowe techniki obchodzenia naszych zabezpieczeń. Nasza firma wciąż może pochwalić się najwyższym wskaźnikiem wykrywalności, jednak już teraz nie jesteśmy w stanie zatrzymać niektórych złośliwych programów. To nas trochę przeraża - bo nie wiemy, czy będziemy w stanie zrobić to w przyszłości.

Kiedyś sądziliśmy, że do zapewnienia bezpieczeństwa wystarczy odpowiednio skuteczny program antywirusow - niestety, to już nieaktualne. Dobry antywirus to za mało - potrzebujmy pomocy od lokalnych władz oraz od producentów systemów operacyjnych. Bardzo ważną rzeczą jest też edukacja - wiele osób infekuje swoje komputery wirusami, bo nic o nich nie wiedzą.

W USA przyjęło się, że gdy pojawiają się w Sieci nowe exploity czy metody ataków, wini się za nie "rosyjską mafię." Mieszkacie w Rosji - co sądzicie o takim postrzeganiu sprawy?

Jewgienij: Wbrew obiegowej opinii "tradycyjni" kryminaliści nie współpracują u nas z przestępcami działającymi w Internecie - więc błędem jest mówienie o "rosyjskiej mafii" w Internecie. Prawdziwi gangsterzy prawdopodobnie nie potrafią działać w Internecie - oni skupiają się na "tradycyjnych" sektorach - handlu narkotykami, prostytucji czy nielegalnym obrocie bronią.

Jewgienij Walentynowicz Kasperski
Jewgienij Walentynowicz Kasperski (Eugene Kaspersky)

Urodzony w Noworosyjsku, w Rosji, Eugene Kaspersky ukończył Instytut Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki. Do roku 1991 pracował w instytucie naukowo-badawczym. Badania nad wirusami komputerowymi rozpoczął w roku 1989, gdy na jego komputerze pojawił się wirus Cascade.

W latach 1991-1997 pracował w KAMI Information Technologies Center, gdzie wraz z grupą współpracowników rozwijał projekt antywirusowy AVP (w listopadzie 2000 roku zmieniono nazwę AVP na Kaspersky Anti-Virus).

W roku 1997 Eugene Kaspersky został współzałożycielem firmy Kaspersky Lab. Obecnie Eugene Kaspersky należy do czołowych ekspertów w dziedzinie bezpieczeństwa informacji: jest autorem wielu artykułów i recenzji dotyczących problematyki wirusologii komputerowej, regularnie przemawia na specjalistycznych seminariach i konferencjach organizowanych na całym świecie.

Czyli rosyjscy mafiosi kontrolujący przestępczy świat Internetu to mit?

Jewgienij: Sądzę, że tak właśnie jest.