Kaspersky: Internet trzeba kontrolować!

Eugene Kasperski, szef rosyjskiej firmy Kaspersky Labs powiedział w czasie rozmowy z dziennikarzami na targach CeBIT, że rządy powinny kontrolować Internet tak, jak dziś kontrolują inne publiczne sieci (np. energetyczną).

Zdaniem Kasperskiego, tylko ścisła, rządowa kontrola nad Internetem pozwoli na zatrzymanie prawdziwej epidemii robaków, wirusów oraz cyberataków, która, zdaniem szefa Kaspersky Labs, zagraża sieci. "Jeśli chcemy mieć w przyszłości dużą publiczną sieć, taką jak dzisiejszy Internet, muszą zostać wyznaczone bardzo rygorystyczne zasady korzystania z niej. Jeśli tego nie zrobimy, Internet pewnego dnia zgnie" - ostrzegł Kaspersky. Jego zdaniem, Sieć przypomina dziś "drogę, na której nie ma policjantów, zaś kierowcy poruszają się na niej bez prawa jazdy".

Zdaniem Kasperskiego, czeka nas "nowa era" globalnych ataków na Internet, których nie będzie w stanie powstrzymać żadne oprogramowanie antywirusowe. Przykład robaka Slammer, który niedawno praktycznie unieruchomił część Internetu pokazuje, że groźba taka jest naprawde realna.