Kaspersky Lab: nowe zagrożenia, zmiana trendu

W ostatnim raporcie Kaspersky Lab podsumowującym pierwszą połowę 2008 roku można przeczytać o nowych rodzajach niebezpiecznych plików oraz zmianie trendu w projektowaniu wirusów dla urządzeń przenośnych.

Autorzy raportu dzielą niebezpieczne pliki na dwie grupy o nazwie TrojWare oraz VirWare. W pierwszej z nich znajdują się backdoory, rootkity, trojany oraz inne typy groźnych programów, które do rozprzestrzeniania się wymagają działania ze strony użytkownika, czyli ich uruchomienia. W drugiej grupie znalazły się wirusy oraz robaki, których rozprzestrzenianie się jest niezależne od interakcji z użytkownikiem. Mimo, że typowy użytkownik komputera najbardziej obawia się wirusów, blisko 92% zagrożeń wykrytych przez Kaspersky Lab mieści się w grupie TrojWare.

W dalszej części raportu następuje rozbicie powyżej opisanych grup na bardziej szczegółowe kategorie, w zależności od ich zachowania. W oparciu o analizę przeprowadzoną przez specjalistów z Kaspersky Lab w pierwszej połowie 2008 roku udało się wyodrębnić kilka nowych kategorii groźnych plików. Wśród nich znalazły się między innymi "Trojan-Ransom". Programy tego typu szyfrują pliki użytkownika, a ich autorzy mają za cel uzyskać pieniądze w zamian za ich odszyfrowanie. Kolejna kategoria to "Trojan-GameThief" - jak nie trudno się domyśleć - skierowana w stronę graczy popularnych gier online i mająca na celu kradzież loginów oraz haseł dostępu.

Co ciekawe, zmienia się również trend w kwestii tworzenia szkodliwych plików dla urządzeń przenośnych. Autorzy wirusów, zamiast pisać niebezpieczne programy atakujące smartfony, skupiają się teraz na platformie J2ME, dzięki której mogą dotrzeć do praktycznie każdego posiadacza telefonu komórkowego.


Zobacz również