Kaspersky Lab: wymazywanie zagrożonych danych z pomocą SMS

Najnowsze oprogramowanie do zabezpieczania urządzeń mobilnych - Mobile Security 8.0, które ma pojawić się w przyszłym tygodniu, pozwala m.in. na zdalne usunięcie danych w utraconym urządzeniu, nawet po wyjęciu z niego karty SIM.

Mechanizm ten jest jednym z kilku zawartych w Mobile Security 8.0, przeznaczonych zarówno do ochrony danych jak również do usunięcia ich kiedy urządzenie zostanie zagubione lub ukradzione.

Dla urządzeń wyposażonych w GPS, mechanizm SMS Find pozwala na wysłanie odnośnika do Google Map z współrzędnymi urządzenia. Właściciel urządzenia wysyła SMS z hasłem w celu otrzymania tego odnośnika. Mechanizm może być także użyty do lokalizowania dzieci używających telefonu.

Innym interesującym mechanizmem zawartym w tym oprogramowaniu jest SIM Watch. Jeżeli z utraconego urządzenia zostanie usunięta karta SIM, oprogramowanie może wysłać ukrytą wiadomość do właściciela telefonu z nowym numerem telefonu, który może być użyty do śledzenia urządzenia. Znając ten nowy numer, właściciel może też wykorzystać kolejny mechanizm SMS, który zablokuje dostęp do telefonu lub usunie z niego wszystkie dane. Mechanizm ten nie był dostępny w poprzedniej wersji produktu (7.0).

Dla lepszego zabezpieczenia danych, Mobile Security 8.0 tworzy także w urządzeniu folder dla zaszyfrowanych danych.

Nowa wersja zawiera ulepszony moduł antyspamowy, który filtruje niechciane wiadomości. Użytkownik może też utworzyć białą listę numerów, która pozwala na akceptowanie wywołań tylko z określonych numerów, lub czarną listę, która blokuje wywołania z numerów na niej zawartych.

Oprogramowanie zawiera również zaporę ogniową i skaner antywirusowy, które mogą blokować kody złośliwe rozprzestrzeniające się przez połączenie Bluetooth lub Wi-Fi.

Mobile Security 8.0 ma współpracować z telefonami Symbian OS 9.1, 9.2 i 09.3 a także Windows Mobile 5.0, 6.0 i 6.1. Udostępnione będzie 3 czerwca na witrynie Kaspersky Lab.