Kaspersky: "W tym miesiącu straszymy wirusami na telefony..."

Raz na pewien czas firmy produkujące oprogramowanie zabezpieczające przypominają tematy, które choć w praktyce zbytnio się nie sprawdzają, świetnie brzmią w teorii. Tym razem Kaspersky Labs powrócił do zagadnienia wirusów na urządzenia wykorzystujące rozmaite warianty Windows CE, czyli głównie telefony i PDA.

Zgodnie z wypowiedziami specjalistów z Kaspersky Labs, Windows CE (Windows Mobile) jest "niebywale podatne" na ataki złośliwego oprogramowania. Dzieje się tak z racji faktu, iż w systemie nie ma żadnych ograniczeń dotyczących uruchamiania plików wykonywalnych. Uruchomiona aplikacja uzyskuje pełen dostęp do możliwości telefonu i jest w stanie przesyłać za jego pomocą pliki, korzystać z funkcji multimedialnych urządzenia (sposób na podsłuch? -ŁB) itd.

Aleks Gostev, starszy analityk z KL twierdzi, że tworzenie aplikacji dla Windows CE jest bardzo proste, co może przyciągać cyberprzestępców. I choć na urządzenia mobilne zasilane systemami Microsoftu istnieją na razie 4 (słownie: cztery) rodziny wirusów - czyli pod tym względem nie różnią się one zanadto od Linuksa - Gostev mówi, że nie należy bagatelizować popularności mobilnego Windows.

Jego zdaniem systemy Microsoftu są w stanie zdominować rynek urządzeń przenośnych i wyprzeć z niego na przykład Symbiana. A to na pewno zachęci twórców szkodliwego oprogramowania.

Warto również przypomnieć, że w marcu bieżącego roku Kaspersky straszył użytkowników Linuksa.