Kaspersky: patent na szybsze skanowanie antywirusowe?

Jak informują dziennikarze serwisu PC Advisor, amerykański urząd patentowy przydzielił firmie Kaspersky patent, który powinien ograniczyć narzekanie użytkowników oprogramowania antywirusowego na zbyt długi czas skanowania.

Patent o numerze 7392544 daje firmie Kaspersky możliwość zastosowania zmiennej prędkości skanowania, w zależności od takich parametrów, jak rozmiar pliku, format, struktura, obecność podpisu cyfrowego oraz miejsce pochodzenia. Do tej pory wszystkie pliki analizowane przez skaner antywirusowy są traktowane tak samo, o ile użytkownik nie zastrzeże ich wykluczenia z procesu skanowania, co oczywiście nie jest do końca bezpiecznym rozwiązaniem. W dokumentacji patentu znajduje się zapis o tym, iż większości użytkowników nie chce się czekać na zakończenie długotrwałego procesu skanowania antywirusowego.

Rozwiązanie, które będzie mogła stosować firma Kaspersky zakłada, że pliki przykładowo pobrane z Internetu, załącznika wiadomości pocztowej, czy pozyskane za pomocą komunikatorów internetowych, będą traktowane jako zasoby o podwyższonym ryzyku. Skupienie swojej uwagi na podejrzanych plikach może się przyczynić do skrócenia ogólnego czasu skanowania, bez konieczności wykluczania jakichkolwiek katalogów oraz plików. Kluczowym etapem będzie oczywiście dynamiczne dostosowanie prędkości skanowania, każdorazowo po uruchomieniu skanera antywirusowego.

Zobacz również:

  • Kaspersky Lab opuszcza Polskę
  • Masz antywirusa Kaspersky? Niemieckie BSI doradza jego usunięcie [AKTUALIZACJA - oświadczenie Kaspersky]

Nie jest jeszcze wiadomo, czy patent Kaspersky'ego znajdzie zastosowanie w programach antywirusowych innych producentów. Przedstawiciele firmy zapewniają, że jej dotychczasowe patenty są powszechnie wykorzystywane na zewnątrz.