Kasujące uaktualnienie

Symantec ostrzegł internautów przed nowym trojanem, podszywającym się pod uaktualnienie do programu Norton Antivirus. Jeśli Trojan.AntiUpdater zostanie uruchomiony, może skasować większość plików systemowych.

Trojan ma postać pliku z rozszerzeniem .bat - jego nazwa może być różna, z reguły jednak będzie przypominała oryginalne nazwy plików zawierających uaktualnienia dla NA (czyli np. 20021104-009-i32). Warto jednak zwrócić uwagę, iż oryginalne udostępniane przez Symantec uaktualnienia do aplikacji mają z reguły rozszerzenie .exe lub .zip.

Po uruchomieniu Trojan.AntiUpdater zastąpi swoją kopią plik C:\Autoexec.bat. Trojan spróbuje usunąć wszystkie pliki z rozszerzeniem .exe (i nie tylko) z folderów Windows, System, Winnt, System32 oraz Dos. Jeśli ta operacja się powiedzie, niezbędne może się okazać ponowne zainstalowanie systemu Windows.

Trojan nie potrafi rozprzestrzeniać się automatycznie - jest jednak bardzo niebezpieczny, ponieważ podszywa się pod popularne oprogramowanie. Najlepszym sposobem na uniknięcie zainfekowania jest więc zaopatrywanie się w uaktualnienia do Norton Antivirus w serwisie producenta. (http://www.symantec.com )

Aby usunąć Trojan.AntiUpdater, należy sprawdzić system przy pomocy programu antywirusowego (koniecznie uaktualnionego - zgodnie z powyższymi wskazówkami) i skasować wszystkie kopie trojana.