Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów


Phase One Expression Media 2

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Katalogowanie zdjęć w Expression Media 2. Z lewej strony umieszczony został blok z dokładnym opisem fotografii.

Expression Media 2 to rozbudowany program do przeglądania, organizowania i prezentacji plików multimedialnych. W ciągu ostatnich czterech lat dwukrotnie zmienił właściciela. W 2006 roku Microsoft kupił aplikację iView MediaPro i przemianował ją na Expression Media 2, a w maju tego roku Expression Media 2 trafił w ręce firmy Phase One oferującej narzędzia związane z fotografią cyfrową.

W porównaniu do innych programów umożliwiających katalogowanie zdjęć, aplikacja Expression Media 2 jest dość droga. W zamian jednak otrzymujesz profesjonalne narzędzie do sortowania zdjęć.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 25.09.2021]

Expression Media 2 dysponuje funkcjami przetwarzania wsadowego i obsługuje skrypty użytkownika automatyzujące najczęściej wykonywane zadania. Program rozpoznaje języki Visual Basic Script (VBScript) oraz JavaScript.

Na szczególną uwagę w Expression Media 2 zasługują funkcje śledzenia katalogów (folder watching) oraz mechanizmy kontroli wersji (version control). Kiedy w folderze na dysku pojawiają się nowe obiekty (np. zdjęcia) Expression Media 2 automatycznie wykrywa je, a następnie importuje do odpowiedniego katalogu. Weryfikacja wersji pozwala przechowywać na dysku kilka wariantów tego samego pliku. Ułatwia to jednoczesną pracę nad nim kilku osobom.

Zoner Photo Studio 12

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Funkcje edycyjne Zoner Photo Studio dostępne są na belce widocznej z prawej strony okna programu.

Photo Studio 12 czeskiej firmy Zoner Software dostępny jest w trzech wariantach: darmowym Free oraz dwóch płatnych - Home i Professional. Wersja Home, którą wybraliśmy do naszego zestawienia aplikacji do katalogowania zdjęć, w przeciwieństwie do bezpłatnej, umożliwia otworzenie dwóch przeglądarek w jednym oknie. Ułatwia to pracę z folderami, przenoszenie i kopiowanie zdjęć. Układ okna nawigacyjnego, podglądu i przeglądarki może w Photo Studio 12 zostać zapisany i w razie potrzeby szybko przywrócony. Do dyspozycji jest dziesięć profili.

Zdjęcia w Photo Studio 12 katalogowane są w formie albumów zdjęć. Każdy z nich to folder Windows, w którym aplikacja umieszcza skróty do właściwych plików przechowywanych na twardym dysku. Photo Studio 12 oferuje rozbudowany zestaw narzędzi edycyjnych, umożliwia publikowanie zdjęć w serwisach Flickr i Facebook oraz tworzenie panoram, zdjęć 3D, kalendarzy i albumów HTML. Pozwala na ręczne geotagowanie lub powiązanie informacji o położeniu z mapami Google Earth.

Wersję Professional docenią użytkownicy poszukujący rozszerzonych funkcji przetwarzania plików RAW i możliwości wykonywania zaawansowanych operacji wsadowych. Wyposażona została ona także w mechanizmy porównywania fotografii, dodatkowe narzędzia edycyjne oraz opcję zapisu zdjęć w formacie PDF lub na płycie CD.

Ashampoo Photo Commander 8

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Ashampoo Photo Commander oferuje filtrowanie miniatur między innymi po typie i formacie pliku, ocenie oraz dacie wykonania zdjęcia.

Photo Commander 8 oprócz modułów przeglądania i katalogowania zdjęć oferuje funkcje tworzenia panoram, kolaży, pocztówek, kalendarzy, ramek czy, albumów HTML. Za jego pomocą zapiszesz animowane GIF-y i wielostronicowe TIF-y. Interfejs Photo Commander 8 jest czytelny i intuicyjny w obsłudze. Polska wersja językowa zawiera jednak błędy ortograficzne.

Użytkownik Photo Commander 8 może niemal dowolnie zorganizować swoje miejsce pracy wybierając jeden z pięciu trybów wyświetlania. Dostępny jest widok miniatur, raportu, podsumowania, katalogu audio lub katalogu filmowego.

Photo Commander 8 oferuje szerokie możliwości sortowania i filtrowania obiektów. Do dyspozycji masz rozbudowany moduł wyszukiwania informacji zawartych w metadanych EXIF/IPTC. Umożliwia także sprawne wykonywanie operacji na wielu plikach jednocześnie. Wykorzystuje do tego wygodny kreator. W ten sposób może być przeprowadzana między innymi automatyczna korekta, dodawanie efektów specjalnych, obracanie fotografii czy konwersja między formatami zdjęć.

Studioline Photo Classic 3 Plus

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Funkcje geotagowania, dostępne w StudioLine, pozwalają powiązać zdjęcie z miejscem, w którym zostało ono wykonane.

Studioline Photo Classic 3 Plus wydawany jest w dwóch wersjach - darmowej, ale mocno okrojonej (Basic) oraz płatnej (Plus).Ta druga oferuje na przykład rozbudowane funkcje geotagowania. Dane mogą być wprowadzane ręczne, pobierane z GPS lub aparatu cyfrowego. Nazwy lokalizacji (miasto, ulica) wczytywane są z baz GeoNames. Prezentacja odbywa się na mapach Google lub w programie Google Earth.

Studioline Photo Classic 3 Plus potrafi wykonać szereg operacji związanych z katalogowaniem zdjęć, m.in. tworzyć albumy, umożliwia przypisywanie słów kluczowych, kategoryzowanie i ocenianie fotografii. Funkcje edycyjne pozwalają skadrować zdjęcie, dokonać korekty ekspozycji i kolorów oraz nałożyć na nie efekty specjalne. Studioline Photo Classic 3 Plus obsługuje także profile kolorów ICC.

CodedColor PhotoStudio 5.8

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Ramki w CodedColor mogą przyjmować bardzo wyszukane formy i kształty.

Przy pierwszym zetknięciu wypełniony przyciskami, panelami wyboru oraz informacyjnymi interfejs CodedColor PhotoStudio 5.8 przytłacza. Wystarczy jednak kilkanaście minut, by sprawnie się między nimi poruszać. Przydatne są karty, umożliwiające otwarcie wielu plików i albumów jednocześnie, na uwagę zasługuje rozbudowany zestaw narzędzi edycyjnych.

Oprócz modułów korekcji ekspozycji i kolorów użytkownik CodedColor PhotoStudio 5.8 może skorzystać z palety narzędzi do zaznaczania i malarskich. Program obsługuje warstwy, potrafi eksportować zdjęcia do formatu PDF, przesyłać fotografie przez Skype oraz generować panoramy.

FotoTime FotoAlbum 6 Pro

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Widok miniatur w FotoAlbum. Za pomocą panelu z prawej strony oraz przycisków u góry ekranu dodasz oceny, słowa kluczowe oraz komentarze.

Na pochwałę zasługuje logicznie uporządkowany interfejs FotoTime FotoAlbum 6. Pasek boczny (My Photo) to centrum katalogowania. Za jego pomocą przyporządkujesz zdjęcia do albumów, przefiltrujesz listę plików według dat, ocen, słów kluczowych oraz miejsc, w których zostały one wykonane. Albumy zdjęć możesz generować automatycznie na podstawie zdefiniowanych wcześniej kryteriów. Do dyspozycji użytkownika są też funkcje wyszukiwania duplikatów, przetwarzania zdjęć w trybie wsadowym oraz eksport metadanych do pliku w formacie CSV.

FotoTime FotoAlbum 6 umożliwia import zdjęć z pamięci przenośnych, skanerów i aparatów cyfrowych przy użyciu sterownika TWAIN lub WIA. Synchronizuje dane z iPodami. Wersja FotoTime FotoAlbum 6 Pro ma dodatkowo opcje tworzenia pokazów slajdów w formie wideo lub aplikacji dla Windows oraz płyt CD ze zdjęciami.

Katalogowanie idealne

Idealny program do katalogowania zdjęć powinien być prosty w obsłudze z intuicyjnym menu oraz przyciskami nawigacyjnymi. Za wzór mogą posłużyć interfejsy Picasy oraz ACDSee Photo Managera. Mniej wprawne osoby docenią interfejs Corel PaintShop Photo. Wyraźne, dobrze opisane, przyciski w sprawiają, że praca z tą aplikacją jest bardzo prosta.

Bardzo ważnym elementem każdego programu jest płynne przewijanie miniatur oraz błyskawiczne wyświetlanie kolejnych ujęć. Nieodzowna szybka i rozbudowana wyszukiwarka oraz możliwość filtrowania i sortowania kolekcji. Tu prym wiodą ACDSee Photo Manager, Zoner Photo Studio, Expression Media 2 oraz Portfolio.

W programach do katalogowania i prezentacji zdjęć zastosowanie mają funkcje edycyjne. Często trzeba szybko skadrować fotografię, skorygować ekspozycję i kolor, usunąć efekt czerwonych oczu czy nałożyć dodatkowe filtry. Przydają się też funkcje dodatkowe, na przykład możliwość przesyłania plików pocztą elektroniczną, wysyłania na serwer FTP bądź integracja z serwisami społecznościowymi. W tych zadaniach sprawdzą się programy ACDSee Photo Manager, Corel PaintShop Photo oraz Galeria fotografii Windows Live.