Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów


Corel PaintShop Photo 2010

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Corel może zaskoczyć niestandardowym interfejsem, ale łatwo się do niego przyzwyczaić

Plik instalacyjny Corel PaintShop Photo 2010 zajmuje aż 787 MB. Trudno to uzasadnić nawet jeżeli weźmie się pod uwagę konieczność wgrania do systemu dodatkowych bibliotek (m.in. .NET Framework 3.5). Tak duży rozmiar zawęża bardzo krąg osób chętnych do przetestowania programu, który zaskakuje atrakcyjnym interfejsem, wyraźnymi, dobrze opisanymi przyciskami oraz dużą płynnością działania.

Mocną stroną Corel PaintShop Photo 2010 są opcje tworzenia fotoksiążek, kalendarzy, kartek, kolaży i pokazów slajdów oraz ciekawe i oryginalne funkcje edycyjne. Na etapie przygotowywania wydruku istnieje możliwość określenia układu zdjęć na stronie oraz wyboru liczby kopii dla każdego zdjęcia z osobna. Z poziomu programu można drukować etykiety na płyty CD, importować obrazy z aparatów i skanerów, publikować je w serwisach Facebook, Flickr i YouTube.

Zobacz również:

  • Najlepsze promocje na sprzęt dla fotografów [Aktualizacja 11.09.2021]

Niektóre funkcje Corel PaintShop Photo 2010 są jednak ukryte zbyt głęboko. Trzeba zbyt wielu kliknięć, by do nich dotrzeć. Przykładowo, aby dodać tagi należy najpierw otworzyć zdjęcie w oknie podglądu, a następnie rozwinąć trzy poziomy menu.

Extensis Portfolio 8.5

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Portfolio umożliwia przygotowanie albumu HTML do umieszczenia na własnej stronie internetowej.

Extensis Portfolio 8.5 to program przeznaczony do zastosowań komercyjnych. Oferuje możliwość pracy nad zbiorem plików większej grupie osób. Funkcję albumu spełniają tu katalogi. Umieszczane w nich pliki organizowane są w galerie. Wbudowane typy katalogów obejmują m.in. bibliotekę zdjęć, filmów czy dokumentów Office. Każdy z nich przechowuje informacje o adnotacjach, słowach kluczowych, ścieżkach do pliku oraz metadanych EXIF/GPS. Dostęp do bazy katalogów może zostać ograniczony różnymi poziomami uprawnień. Do wykorzystania są konta administratora, wydawcy, redaktora oraz czytelnika.

Pracę z Extensis Portfolio 8.5 ułatwiają bardzo duże możliwości dostosowywania sposobu prezentacji danych, szeroki wybór opcji filtrowania, sortowania i wyszukiwania plików. Łatwo również zautomatyzować wykonywane zadania. Obsługiwane są skrypty pisane w językach Visual Basic (Windows) oraz AppleScript (Mac OS).

Galeria fotografii usługi Windows Live

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Po umieszczeniu wskaźnika nad zdjęciem w Galerii fotografii jego miniatura zostanie powiększona, a na ekranie pojawią się dodatkowe informacje.

Galeria fotografii usługi Windows Live to proste narzędzie do przeglądania, organizowania, edytowania i udostępniania zdjęć oferowane w ramach pakietu Windows Live. Galeria fotografii usługi Windows Live integruje się z systemem i z powodzeniem zastępuje wbudowaną przeglądarkę plików graficznych. Do dyspozycji użytkownika oddaje kilka podstawowych funkcji edycyjnych (m.in. kadrowanie czy możliwość redukcji efektu czerwonych oczu) oraz opcji katalogowania. Zdjęcia można oceniać, nadawać im etykiety, przypisywać do nich osoby.

Opcja publikacji w Galeria fotografii usługi Windows Live obejmuje między innymi usługę Windows Live, serwisy Flickr, Soapbox MSN Video (materiały wideo), a po instalacji dodatkowych wtyczek także Facebooka, SmugMuga czy YouTube. Za pomocą programu można również synchronizować galerie pomiędzy dwoma lub więcej komputerami.

Systweak Photo Album 1.0

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Systweak Photo Album to prosty program do katalogowania zdjęć. Fotografie organizowane są w albumach i wyświetlane w widoku miniatur.

Systweak Photo Album został wyposażony jedynie w podstawowy zestaw funkcji do katalogowania zebranych w dość prymitywnym interfejsie. Umożliwia grupowanie zdjęć w albumy, oferuje wygodne kreatory ułatwiające pracę. Znajdziesz tu funkcje wyszukiwania po nazwie, opisie oraz słowach kluczowych. Dodawanie tagów wymaga otworzenia okna Właściwości każdej fotografii z osobna.

Funkcje edycyjne Systweak Photo Album obejmują m.in. zmianę rozmiar zdjęcia i oferują jedynie podstawowe filtry. Ponadto program umożliwia wypalenie płyty CD z plikami, przygotowanie albumu HTML oraz przesłanie zdjęć e-mailem.

Który program wybrać?

Najwyższe miejsce na podium należy się bezsprzecznie Picasie. To produkt przyjazny i intuicyjny w obsłudze oraz, co ważne dla przeciętnego użytkownika, przetłumaczony na język polski. Starannie dobrany, bogaty zestaw funkcji i opcji sprawia, że sprawdzi się w każdych warunkach. Dominuje nad konkurentami możliwościami wyszukiwania i katalogowania plików, nie ustępuje, jako edytor.

Godne polecenia są również aplikacje ACDSee Photo Manager oraz Expression Media 2. Obydwie zostały perfekcyjnie zaprojektowane i wyposażone w większość potrzebnych funkcji. Photo Manager szczyci się znakomitą przeglądarką oraz wygodnymi mechanizmami filtrowania, Expression Media 2 - obsługą skryptów wykorzystywanych często przez zaawansowanych użytkowników. Są to jednak produkty komercyjne niedostępne w polskiej wersji językowej.

Ciekawostka w naszym teście, dedykowany do katalogowania zdjęć, profesjonalny Portfolio zajął dopiero dalekie dziesiąte miejsce. Ten wykorzystywany przez agencje reklamowe produkt sprawdza się w wyszukiwaniu, filtrowaniu i sortowaniu plików, ale nie ma praktycznie żadnych narzędzi edycyjnych wykorzystywanych w amatorskich zastosowaniach.

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Test programów do katalogowania zdjęć