Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Katalogowanie zdjęć ułatwia przeszukiwanie zbiorów zdjęć, ich filtrowanie i przeglądanie. Programy umożliwiające katalogowanie zdjęć z powodzeniem zastępują tradycyjne albumy do przeglądania zbiorów fotografii. Przetestowaliśmy 12 najpopularniejszych programów umożliwiających katalogowanie zdjęć. Zobacz, które programy do porządkowania fotografii są najlepsze!


Katalogowanie zdjęć to czynność, która przyda się wszystkim osobom powracającym z wakacji czy urlopu. W Sieci można łatwo znaleźć programy, które świetnie służą do przeglądania zdjęć, sortowania ich, a nawet podstawowej edycji. Wiele z takich programów dodatkowo posiada funkcje szybkiego generowania kolażu, dodawania zdjęć do ramki, usuwania efektu czerwonych oczu, nakładania dodatkowego filtru czy podstawowej edycji fotografii. Postanowiliśmy przetestować dla Was dwanaście najciekawszych programów pozwalających na katalogowanie zdjęć i doradzić, które z nich najlepiej spełniają swoją rolę.

Podstawowym kryterium wyboru programów pozwalających na katalogowanie zdjęć do testu były wbudowane funkcje katalogowania i organizowania zdjęć. W zestawieniu uwzględniliśmy dwanaście najbardziej popularnych narzędzi dedykowanych zastosowaniom domowym (Picasa, ACDSee Photo Manager) i półprofesjonalnych (Expression Media, Portfolio). Te ostatnie wydawane są z myślą o fotografach, agencjach reklamowych i działach marketingu.

Zobacz również:

  • Jaki statyw do aparatu wybrać? Kilka praktycznych wskazówek i propozycji

Trzy z testowanych aplikacji dostępne są za darmo (Picasa, Galeria fotografii, Systweak Photo Album). Za pozostałe trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do kilkuset dolarów. Niektóre z komercyjnych wersji jak Zoner Photo Studio, StudioLine Photo czy FotoAlbum mają jednak darmowe, okrojone odpowiedniki.

Google Picasa 3

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

W Picasie kontrast fotografii można poprawić jednym kliknięciem. Z prawej strony widoczny jest panel pozwalający dodać do zdjęcia dodatkowe opisy tekstowe.

Picasa 3.8, podobnie jak pozostałe produkty Google, jest darmowa. Ten popularny program umożliwiający głównie katalogowanie zdjęć ma prosty interfejs oraz starannie dobrany zestaw funkcji dopasowany do wymagań przeciętnego użytkownika.

Picasa 3.8 działa płynnie, szybko wyświetla miniatury oraz podgląd zdjęć i sprawnie reaguje na wydawane polecenia. Funkcje katalogowania zdjęć realizowane są w Picasie za pomocą albumów. Użytkownik Picasa 3.8 może dodawać do nich zdjęcia ręcznie przeciągając z folderów lub skorzystać z automatycznej funkcji generującej zestawy na podstawie tagów przypisanych do zdjęć. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja osi czasu. Pozwala ona przeglądać zdjęcia w ujęciu chronologicznym. W odróżnieniu od konkurencji oferuje widok trójwymiarowy z listą miniatur w formie okładek.

Każdy obiekt graficzny w programie Picasa 3.8 może zostać oflagowany oraz szczegółowo opisany. Funkcja geotagowania korzysta z map Google oraz programu Google Earth. Picasa 3.8 integruje się także z innymi usługami Google. Umożliwia dzielenie się zdjęciami w serwisie Picasa Web Albums lub ich publikowanie na blogu w Bloggerze. Jako jedyna z testowanych aplikacji umożliwia zamówienie odbitek i gadżetów fotograficznych u polskich usługodawców. Do wyboru są m.in. serwis Superfoto.pl, Fotojoker czy Rossmann.

Program wyposażono w podstawowe funkcje edycyjne umożliwiające nie tylko katalogowanie zdjęć, ale także wykonanie prostego retuszu zdjęcia, zmianę kontrastu i kolorystyki oraz przygotowanie do przeglądania na ekranie lub wydruku. Za jego pomocą można także stworzyć atrakcyjne kolaże zdjęć, filmy (automatyczne publikowanie w serwisie YouTube), upominkowe CD oraz galerie zdjęć HTML.

ACDSee Photo Manager 12

Katalogowanie zdjęć - test 12 najlepszych programów

Widok chronologiczny w ACDSee Photo Manager realizowany jest za pomocą kalendarza.

Photo Manager 12 to wśród programów do przeglądania i katalogowania zdjęć dobrze znana marka. Photo Manager 12, choć kosztuje niemało, jest chętnie wybierany przez osoby poszukujące niezawodnych i funkcjonalnych rozwiązań do katalogowania zdjęć. W pakiecie z Photo Manager 12 dostaniesz za darmo programy Photo Editor (edytor zdjęć) oraz FotoSlate (menedżer wydruków).

Photo Manager 12 ma przejrzysty i uporządkowany interfejs. Jej mocną stroną jest bardzo szybka przeglądarka zdjęć. Przydaje się też Device Detector, który ułatwia import zdjęć z aparatów cyfrowych i pamięci przenośnych.

Użytkownik Photo Manager 12 może dowolnie filtrować liczbę wyświetlanych miniatur zdjęć. Listę wyników łatwo zawęzić do fotografii przypisanych do danej kategorii zdjęć, z tymi samymi ocenami bądź filtrować na podstawie parametrów pobieranych z EXIF/IPTC. Funkcjonalność albumów zdjęć zapewnia moduł Favorites, który gromadzi jednak tylko skróty do plików i folderów ze zdjęciami.

W Photo Manager 12 znajdziesz rozbudowane funkcje wyszukiwania duplikatów zdjęć oraz dopracowane mechanizmy przetwarzania wsadowego pozwalające wykonać szybką zmianę nazw wielu plików jednocześnie, modyfikację rozmiaru zdjęcia, konwersję formatu czy korektę ekspozycji.

Do dyspozycji w Photo Manager 12 masz także funkcje pozwalające przygotować pokaz slajdów w formie pliku wykonywalnego, animacji Flash lub wygaszacza ekranu. Wybrane zdjęcia zapiszesz w formie albumu HTML, dokumentu PDF, prezentacji PowerPoint, filmu WMV/AVI lub płyty VideoCD. Zgromadzone multimedia prześlesz na serwer FTP lub opublikujesz w serwisach Flickr, SmugMug, SendPix (usługa ACDSee) bądź TiVo. Wszystkie powyższe funkcje sprawiają, że katalogowanie zdjęć w Photo Manager 12 jest naprawdę przyjemne.

Warto dodać, że najbardziej rozbudowana wersja ACDSee Pro Photo Manager 3 wyposażona została dodatkowo o rozszerzone funkcje przetwarzania formatu RAW, możliwość dostosowywania obszaru roboczego i zaawansowane narzędzia edycyjne fotografii.

Jak testowaliśmy

Do testów programów pozwalających na katalogowanie zdjęć wykorzystaliśmy komputer wyposażony w procesor Intel Core2Duo i 2 GB pamięci operacyjnej, na którym zainstalowano systemy operacyjne Windows XP oraz Windows 7. Korzystaliśmy z bazy kilkuset zdjęć i plików graficznych w formatach TIFF, JPEG i PNG (każdy o rozmiarze od 0,5-4 MB) oraz RAW (Canon, Nikon, Sony) (rozmiar od 4-10 MB).

Weryfikowaliśmy funkcjonalność, sposób zaprojektowania interfejsu oraz komfort i efektywność pracy z aplikacją do katalogowania zdjęć. Ocenie poddawaliśmy sposób organizacji przycisków, menu oraz dodatkowych elementów ułatwiających pracę ze zdjęciami. Dodatkowe punkty przyznawaliśmy, za kreatory. Szczególną uwagę zwracaliśmy na szybkość wyświetlania zdjęć.

Najważniejsze były funkcje pozwalające wyszukiwać, sortować, katalogować i filtrować fotografie. Nieco mniej opcje dodatkowe, jak tworzenie galerii, importowanie plików bądź geotagowanie. Sprawdziliśmy także możliwości edycyjne - liczbę filtrów, czy narzędzia do korekcji (ręczne i automatyczne). Dobierając kryteria kierowaliśmy się wymaganiami stawianymi tego typu aplikacjom przez początkujących i średnio zaawansowanych użytkowników.

Ze względu na to, że testowane programy często realizują te same funkcje w bardzo różny sposób, w niektórych przypadkach musieliśmy zastosować subiektywną ocenę przydatności rozwiązania (na przykład kategoria Oś czasu). Nieliniowe oceny przyznaliśmy w kategorii Katalogowanie zdjęć/wideo/muzyki. Za brak obsługi plików filmowych i audio odejmowaliśmy po 2 punkty, przyznając aż 6 punktów za możliwość organizowania fotografii. To przecież najważniejsza funkcja w testowanych programach. W kategorii Przesyłanie zdjęć do serwisów internetowych ocenę przyznawaliśmy w pierwszej kolejności na podstawie popularności serwisu a następnie za liczbę obsługiwanych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: