Katar zablokowany przez Wikipedię

Mieszkańcy Kataru - niewielkiego państwa leżącego na półwyspie w Zatoce Perskiej - stracili możliwość edycji stron angielskojęzycznej Wikipedii. Jak mówią wikipedyści, ten ruch był koniecznością wobec kolejnych aktów wandalizmu popełnianych przez mieszkańców kraju.

Twórcy encyklopedii online postanowili zablokować adres IP równy 82.148.97.69, czyli jeden z adresów przypisany serwerom proxy należących do Qtel - mającego wyłączność na rynku dostawcę internetowego w Katarze.

W ten sposób od możliwości edycji Wikipedii zostaną odcięci wszyscy mieszkańcy państwa, których ruch w danym momencie kierowany jest przez ten serwer.

Do wynotowanych aktów wandalizmu przychodzących z adresu IP katarskiego serwera proxy należą powtarzające się edycje stron poświęconych Stanom Zjednoczonym, Al-Dżazirze (arabskiej stacji telewizyjnej), Sex.com, jednej z pozycji seksualnych czy postaciom z gry Metal Gear Solid 3.

Polacy nie są świętoszkami

Warto przy okazji przypomnieć, że na serwisie Distrowatch.com - zbierającym informacje o dystrybucjach Linuksa - w podobny sposób zostali dwa lata temu potraktowani polscy zwolennicy Debiana.

Prawdopodobnie uruchamialiśmy automaty "nabijające" mu dodatkowych punktów, przez co ostatecznie głos polskich internautów stał się nieważny przy naliczaniu statystyk obrazujących popularność dystrybucji.


Zobacz również