Katastrofa prezydenckiego samolotu. Prezydent nie żyje. 96 osób zginęło.

Tu-154

Tu-154 to pasażerski samolot produkcji radzieckiej, zaprojektowany jeszcze w latach 60. XX w. Używany był w krajach byłego ZSRR, Bułgarii, Kuby, Polski, Rumunii, Węgier, KRL-D i Syrii. TU-154 wycofano z użycia w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Dwie maszyny typu Tu 154M Lux znajdują się na wyposażeniu 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego jako samoloty do przewozu władz państwowych.

Tupolew Tu-154M - kilka słów prawdy

Tupolewy nie są nowoczesnymi samolotami, a kwestia unowocześnienia rządowej floty powietrznej powraca od kilku, jeśli nie od kilkunastu lat. W 2008 roku z powodu awarii Tu-154 prezydent Lech Kaczyński nie poleciał z Mongolii do Japonii - maszyna nie mogła wystartować, prezydent poleciał z opóźnieniem wyczarterowanym samolotem. Problemy ze startem mieli też polscy ratownicy, którzy udzielali pomocy ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti - samolot miał awarię układu sterowniczego, którą usunięto na miejscu.

O włos od tragedii był premier Leszek Miller w 2003 roku, kiedy helikopter, na pokładzie którego się znajdował spadł na las pod Piasecznem. Na szczęście nikt nie zginął. Powodem wypadku była awaria jednego z silników spowodowana oblodzeniem.

Lawina informacji

W związku z katastrofą w Warszawie sieci telefonii komórkowej nie radzą sobie z ruchem - ciężko jest nawiązać połączenie. Trwa "oblężenie" na serwery Onetu i Wirtualnej Polski - strony nie chcą się wyświetlać, Polacy szukają informacji na temat tragedii. Oficjalna strona głowy państwa Prezydent.pl przez chwilę nie działa, obecnie jest czarno-biała i informuje o katastrofie. Strona nie podaje informacji o śmierci głowy państwa, czekając na oficjalne potwierdzenie.

Zginęli najważniejsi urzędnicy, państwo nadal działa

W parę godzin po tragedii na frazę "katastrofa samolotu lecha kaczynskiego" Google wyświetla ponad 42 tys. stron. Na portalu mikroblogowym Blip najpopoularniejszy tag to prezydent i smolensk.

O katastrofie pod Smoleńskiem informują czołowe portale WWW na całym świecie, w tym serwis agencji Reutera, New York Times, CNN i BBC.