Kate OS - polski Linux podbija świat

Mniej więcej rok temu polska dystrybucja Linuksa, Kate OS, była trudnym, dość niewygodnym w pracy systemem operacyjnym. I choć jeszcze wiele przed nią, czy wkrótce zacznie konkurować z Ubuntu i openSUSE?

Znajdująca się na witryniehttp://Distrowatch.com lista dystrybucji była wielokrotnie krytykowana jako niewiarygodna podczas oceniania popularności danego Linuksa. Trzeba wszak przyznać, iż jest ona jednym z niewielu wyznaczników zainteresowania konkretną wersją systemu open source.

Kate OS znajduje się obecnie na 56. miejscu (ostatnie 6 miesięcy) tuż obok Novell Linuksa - w ciągu ostatnich tygodni dystrybucja wspięła się o osiem "oczek". Jej deweloperzy stawiają na częste aktualizacje, co wzbudza zainteresowanie społeczności. Napisał o nich nawet niemiecki TechChannel.de.

Najnowsza wersja beta Kate OS (3.0 beta) w wersji Live wykorzystuje Xfce 4.2.3.2 jako środowisko graficzne. W jej skład wchodzi także kernel 2.6.17, OpenOffice.org 2.0.3, Mozilla 1.7.13 i X.org 7.1. Możliwy jest odczyt i zapis z partycji NTFS.

Witryna projektu: Kate OS