Kawałek Longhorna w Linuksie? Tak, ale nie za darmo!

Longhorn ma zostać wyposażony w dwie rewolucyjne technologie: Avalon - odpowiadającą za pracę z podsystemem graficznym, oraz Indigo, dzięki której zwiększy się łatwość tworzenia wydajnych aplikacji sieciowych. Twórcy platformy Mono - dostępnej na licencji open source implementacji .NET - planują stworzenie odpowiedników Avalona i Indigo. Tymczasem Microsoft stawia sprawę jasno: będzie to możliwe dopiero po wykupieniu odpowiedniej licencji.

Logo projektu Mono

Logo projektu Mono

Taka postawa giganta z Redmond może wynikać z faktu, że za sprawą Mono platforma .NET znalazła się nagle poza zasięgiem panowania Microsoftu. Dzięki Mono możliwe jest bowiem uruchomienie dowolnych aplikacji .NET w Linuksie czy Mac OS X.

Czy Avalon i Indigo będą kolejnymi technologiami, które wyjdą z Redmond, ale zainteresują świat open source? Niewykluczone - twórcy Mono już zwrócili na nie uwagę. Sponsorem badań był Novell, który ufundował witrynę MonoIndigo. Jak mówi Rodrigo Mazzilli, administrator projektu Mono, MonoIndigo nie ma być niczym innym, jak tylko dostępną na liberalnej licencji wersją Indigo.

Tymczasem rzecznik Microsoftu jasno określił stanowisko firmy: Redmond jest otwarte na rozmowy dotyczące licencjonowania własności intelektualnej. Jednak do tej pory Novell nie zdecydował się na rozpoczęcie żadnych rozmów ani nie wykupił licencji na Avalona czy Indigo.

Dodatkowe informacje na temat Longhorna: Avalon, Indigo


Zobacz również