Kawiarniane represje

Władze Szanghaju uznały, że zamknięcie 127 nielegalnie działających kawiarni internetowych pozwoli ograniczyć nie kontrolowany dostęp do Internetu.

Na mocy decyzji władz Szanghaju 127 kawiarni internetowych, które nie posiadają licencji, zostanie zamkniętych, a ich komputerowe wyposażenie zostanie skonfiskowane. Lokalna rządowa gazeta pisze: "Nie licencjonowane kawiarnie internetowe nie płacą podatków i rozpowszechniają treści pornograficzne, deprawujące młodych ludzi". Władze Szanghaju próbują w ten sposób ograniczyć masowe korzystanie z Internetu, ich zdaniem wymykające się spod kontroli.

Decyzja o zamknięciu "nielegalnych" kawiarni internetowych ma prawdopodobnie związek z ogłoszonymi tydzień temu nowymi regulacjami prawnymi, nakazującymi ściślejszą kontrolę obywateli mających dostęp do sieci i monitorowanie używania Internetu w celu zapobieżenia "wyciekaniu tajemnic państwowych". Chińskie definicje tajemnicy są przy tym tak szerokie, że obejmują praktycznie wszystkie wiadomości nie publikowane oficjalnie.

Właściciele licencjonowanych kawiarenek z zadowoleniem przyjęli ruch władz: "Tracę pieniądze przez nielegalnych konkurentów" -powiedziała Hu Weiping. - "Ich lokale mieszczą się zwykle w podejrzanych miejscach, właściciele płacą niski czynsz i pobierają niższe opłaty za korzystanie z sieci" - dodała. Hu Weiping mówi, że jej kawiarnia wyposażona w 20 komputerów i urządzona kosztem 150 tys. yuanów (18 400 USD) zarabia zaledwie 1000-2000 yuanów (120-240 USD). Shanghai News podaje, że nielegalne kawiarnie mogą zarabiać dwa razy więcej przy inwestycjach o połowę mniejszych.

Liczba użytkowników Internetu przekroczyła w Chinach już 9 mln i stale rośnie. W chińskich miastach i wioskach wciąż powstają kolejne internetowe kawiarnie, co jest spowodowane niewielką liczbą komputerów w prywatnych domach i długim czasem oczekiwania oraz wysokimi kosztami założenia linii telefonicznej. Shanghai News podaje, że w 1999 r. w mieście tym działało 777 legalnych kawiarenek internetowych.

Więcej informacji: www.news.com