Kayah: "Moją pierwszą płytę zrobiłam na Atari"

"Posługuję się notebookiem, bo zajmuje mało miejsca i mogę go zawsze ze sobą zabrać. Jednak ten aktualny to chyba feralny egzemplarz, ciągle mi się zawieszał i ciągle ze mną nie współgrał. Wierzę w dusze w przedmiotach technicznych - być może czuł moją niechęć" - mówi w rozmowie z PCWK Online Kayah, popularna piosenkarka.

PCWK Online: Czy pracujesz na komputerze?

Kayah: Owszem! Nie jestem może osobą multimedialną; zresztą, prowadzę normalne życie - jestem kobietą, poruszam się w kuchni, w gospodarstwie, w zagrodzie - ale komputer bardzo mi pomaga. Przede wszystkim w komunikowaniu się ze światem, na zasadzie internetowych połączeń.

Nie ukrywam też, że moje trzy ostatnie płyty powstawały już z dużym zaangażowaniem komputerów. Jestem zdania, że wszystkie zdobycze techniki upraszczają nam robotę - również artystom. Co prawda praca twórcza - czyli ta na poziomach bardzo emocjonalnych - słabo kojarzy się z nowościami w świecie technologii, ale muszę powiedzieć, że akurat ja z nich korzystam.

Kayah
Kayah

Kayah

Kayah to jedna z najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich wokalistek. Pierwszy autorski album zatytułowany "Kamień", wydała w 1995 r. W tym samym roku została uhonorowana nagrodą "Fryderyk" dla najlepszej polskiej wokalistki, a rok później - uznana Indywidualnością roku w plebiscycie Telewizji Polskiej.

Kolejna płyta, wydana w 1997 r. "Zebra" szybko uzyskuje status platynowej - to właśnie z niej pochodzą takie przeboje jak "Supermenka" czy "Na językach". Kayah otrzymuje kolejne wyróżnienie, tym razem dla najlepszej wokalistki w plebiscycie dziennikarzy radiowych "Playbox". Zdobywa aż cztery statuetki Fryderyka w różnych kategoriach.

Rok 1999 owocuje współpracą piosenkarki z Goranem Bregoviciem i wydaną wspólnie płytą "Kayah i Bregović", która znajduje w Polsce aż 700 tys. nabywców.

W 2000 r. ukazuje się kolejny album, zatytułowany "Jaka ja Kayah", a pod koniec tego roku Kayah rozpoczyna współpracę z Cesarią Evorą, czego efektem będzie wydany w lutym 2001 r. singiel. Kolejny duet w jakim śpiewa Kayah - z aktorem Michałem Żebrowskim - promuje w 2002 r. płytę "Poczytaj mi tato 2".

W sierpniu 2003 r. ukazał się ostatni jak na razie studyjny album, "Stereotyp", z którego pochodzi przebój "Testosteron". Kayah została za niego nominowana do Fryderyków w siedmiu kategoriach.

Powiedziałaś "Internet". Czyli: poczta elektroniczna? Komunikatory?

Szkoda mi czasu, więc tak naprawdę Internetu używam do komunikacji z moim biurem Kayaksu - tą drogą weryfikuję mnóstwo spraw: robię autoryzację wywiadów, zdjęć... To dla mnie wielkie udogodnienie, że nie muszę jechać spod Warszawy do centrum miasta, bo zajmowało mi to mnóstwo czasu.

Natomiast Gadu-Gadu i jemu podobne aplikacje mnie nie interesują. Prawdopodobnie weszły w momencie, gdy byłam już w takim wieku, że nie stanowiły one dla mnie żadnej atrakcji.

Czyli pracujesz zdalnie, jesteś nowoczesna... A grywasz też?

Nie. Znaczy: gram na pianinie (śmiech). Ale poza instrumentami gier nie uznaję.

Z jakiego systemu operacyjnego korzystasz na domowym komputerze?

Mam... hm, Windows 98? Jest takie coś? (śmiech) W tym tygodniu kupuję nowego laptopa - posługuję się notebookiem, bo zajmuje mało miejsca i mogę go zawsze ze sobą zabrać. Jednak ten aktualny to chyba feralny egzemplarz, ciągle mi się zawieszał i ciągle ze mną nie współgrał. Bo... wierzę w dusze w przedmiotach technicznych - być może czuł moją niechęć (śmiech) do niego. Był, moim zdaniem, za duży, za ciężki, za... drogi (śmiech) i zbyt mało zrozumiały. Być może jestem dla niego mało pojętną partnerką, dlatego mnie olewał.

Zatem używasz Windows. A inne systemy operacyjne - Linux, FreeBSD - słyszałaś? Widziałaś?

Nie słyszałam. Pewnie widziałam, ale nawet nie wiedziałam, że to jest to.

Jeśli zaś chodzi o moją pracę w studio: kiedyś posługiwałam się Tandbergiem, potem AudioLogic - którego zresztą darzę sympatią do dziś. Tylko że już go nie mam, ponieważ żeby zainstalować ProToolsy najnowszej generacji, musiałam pozbyć się wszystkich innych "przeszkadzaczy".

Z programów znam jeszcze Photoshopa, którego jednak opanował mój 7-letni syn - ja nie za bardzo (śmiech).

Więc tak naprawdę jesteś zwykłym użytkownikiem?

Tak, bardzo zwykłym.

Twoim pierwszym komputerem był "prawdziwy PC" z Windows? Czy może coś innego? Commodore?

Oj, nie! Nie uwierzycie! To był.. Atari! I właśnie na Atari zrobiłam moją pierwszą płytę pt. "Kamień". Hm, chyba nawet mam go jeszcze w piwnicy - poczciwe pudełeczko. Przyniosło mi wiele przyjemności w życiu.


Zobacz również