Kazaa - spyware numer 1

Tak przynajmniej twierdzą eksperci z firmy Computer Associates, na podstawie statystyk z badania przeprowadzonego przy pomocy programu PestPatrol. Pierwsze miejsce na liście najgroźniejszych programów szpiegowskich, Kazaa może zawdzięczać między innymi swojej popularności oraz wysokiemu współczynnikowi spowolnienia systemu operacyjnego. Tymczasem oczy całego przemysłu muzycznego zwracają się teraz w stronę Sydney, gdzie rozpoczyna się dziś proces sądowy przeciwko dystrybutorowi Kazzy - Sharman Networks.

Kazaa - spyware numer 1
W wyniku badania, które eksperci Computer Associates przeprowadzili z wykorzystaniem statystyk z programu PestPatrol, służącego do wykrywania i usuwania z systemu szpiegowskiego oprogramowania, wyłoniła się piątka najgroźniejszych programów typu spyware. Na pierwszym miejscu listy znalazł się popularny klient P2P firmy Sharman Networks - Kazaa. Kolejne pozycje zajmują kolejno Ezula, Adopt.Hotbar.com, GameSpy Arcade oraz menedżer pobierania plików Download Accelerator Plus.

CA: Bo najpopularniejsza i spowalnia system

Top 5 programów spyware według CA

Na podstawie statystyk z programu PestPatrol, firma Computer Associates zdecydowała się na opublikowanie listy najgroźniejszego oprogramowania typu spyware:

1. KaZaA

2. Ezula

3. Adopt.Hotbar.com

4. GameSpy Arcade

5. Download Accelerator Plus

Jak twierdzą przedstawiciele Computer Associates, Kazaa może zawdzięczać pierwsze miejsce na liście swojej ogromnej popularności (tylko według danych Sharman Networks, program pobrano już w ponad 214 milionach kopii) oraz wysokiemu współczynnikowi spowolnienia systemu operacyjnego. Współczynnik ten, zwany 'cloth factor' pozwala zmierzyć, jak bardzo w wyniku dodatkowych, niepotrzebnych wpisów w Rejestrze i nowych katalogów zakładanych przez taki program, praca systemu operacyjnego zostaje spowolniona.

Simon Perry, wiceprezes działu strategii bezpieczeństwa CA sam jednak przyznaje, iż zakwalifikowanie tak popularnej aplikacji jak Kazaa jako spyware, jest sprawą delikatną i stwarzać może pewne problemy. Twierdzi on dodatkowo, iż trudności w zdefiniowaniu czy dany program można określić mianem szpiegowskiego, zmusiły firmę do częstszego wykorzystania zamiennego terminu - 'Pest' (ang. Szkodnik). Jak tłumaczy dalej Perry, termin 'Pest' jest zbiorczym określeniem ponad 30 rodzajów aplikacji, które w jakikolwiek sposób są uciążliwe dla użytkownika (między innymi programy typu spyware, adware, browser help object). Okazuje się ponadto, iż 'Pest' może być terminem bezpieczniejszym dla samej CA. Jak przyznaje Simon Perry, nierzadko zdarza się, iż producent oprogramowania zaklasyfikowanego jako spyware zgłasza się do Computer Associates z pretensjami.

Kazaa - spyware numer 1

Wynik skanowania programem Ad-Aware czystego systemu po uruchomieniu programu Kazza

Sharman Networks na cenzurowanym

Tymczasem oczy całego przemysłu muzycznego zwracają się teraz w stronę Sydney. Tam rozpoczyna się dziś bitwa sądowa o 'być, albo nie być' jednego z najpopularniejszych klientów P2P. Największe wytwórnie muzyczne oraz 25 mniejszych podmiotów ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Australii złożyły pozew, który ma powstrzymać nielegalną dystrybucję plików oraz zdelegalizowanie Kazzy. Dodatkowo mówi się o rekompensacie za poniesione przez przemysł muzyczny straty (szacowane już w miliardach dolarów). Interesy oskarżycieli reprezentować ma w sądzie ponad 50 prawników.

Co to jest spyware?

Spyware to programy komputerowe, których celem jest szpiegowanie działań użytkownika. Gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do takich informacji należeć mogą:

- adresy WWW stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika;

- dane osobowe;

- numery kart łatniczych;

- hasła;

- dane o komputerze (system operacyjny, przeglądarka internetowa);

- zainteresowania użytkownika (np. na podstawie wpisywanych słów w oknie wyszukiwarki);

- adresy email

źródło: Wikipedia

Na cenzurowanym znaleźli się: Sharman Networks, LEF Interactive, Altnet (firma odpowiedzialna za technologię 'piggyback' w Kazzie), Brilliant Digital Entertainment, Nicola Hemming (prezes Sharman Networks), Kevin Bermeister (prezes Altnet).

Jak twierdzi Jay Berman, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Przemysłu Muzycznego, przedstawiciele IFPI popierają pozew złożony w Sydney przeciwko Sharman Networks i będą bacznie obserwować przebieg całego procesu.

Nie pierwszy raz. Czy ostatni?

Regularne potyczki sądowe pomiędzy Sharman Networks, a przemysłem muzycznym toczą się już od jakiegoś czasu. Wbrew pozorom, przyszłość dystrybutora tego popularnego klienta P2P, wcale nie jest przesądzona. W grudniu zeszłego roku, holenderski Sąd Najwyższy orzekł, że operator sieci KaZaA nie może odpowiadać za to, że użytkownicy tejże sieci łamią prawo, wymieniając się nielegalnymi filmami, muzyką i oprogramowaniem (pisaliśmy o tym w artykule "KaZaA wygrywa w Holandii".

Więcej informacji: Computer Associates