Kazaa znów płaci odszkodowanie

Firma Sharman Networks, operator sieci P2P Kazaa, zgodziła się na zapłacenie 10 mln USD odszkodowania za straty, jakie autorzy piosenek ponieśli w wyniku nielegalnych działań użytkowników programu Kazaa Media Desktop.

Decyzja o wypłaceniu odszkodowania to wynik negocjacji prowadzonych przez Sharman Networks z amerykańskim Narodowym Stowarzyszeniem Wydawców Muzyki (NMPA). Operator P2P został oskarżony w 2001 r. przez tę organizację o ułatwianie nielegalnego dystrybuowania chronionej prawem autorskim muzyki w Internecie.

Warto podkreślić, że nie będzie to pierwsze odszkodowanie, które firma Sharman Networks będzie musiała zapłacić organizacji reprezentującej artystów - wcześniej firma zgodziła się na wypłacenie 115 mln USD odszkodowania koncernom muzycznym i filmowym. Oprócz tego operator Kazaa zgodził się na wprowadzenie systemu filtrów, których zadaniem będzie uniemożliwienie dystrybuowania w sieci nielegalnych materiałów.

Nie wiadomo na razie, kiedy Sharman Networks rozpocznie wypłacanie odszkodowania - na razie obie strony poinformowały sąd o zawarciu porozumienia. Teraz czekają na jego formalne zatwierdzenie.