Każde miasto ma swoją własną sygnaturę mikrobiologiczną

Ostatnio dużo słyszymy o tym, że każdy człowiek posiada własną, unikalną populację wirusów i bakterii, znaną jako jego mikrobiom. Według nowego międzynarodowego badania to samo dotyczy miast.

W ramach projektu badawczego naukowcy z Akademii medycznej Weill Cornell Medicine zebrali próbki mikrobów z powierzchni w systemach transportu publicznego i szpitalach, znajdujących się w 60 miastach w 32 krajach i na 6 kontynentach. W sumie zebrano 4 728 próbek w ciągu trzech lat od 2015 do 2017 roku.

Kiedy próbki te zostały przeanalizowane, zidentyfikowano 4 246 znanych gatunków wirusów i bakterii, z których tylko 31 było wspólnych dla 97 procent miast. Co więcej, odkryto aż 10 928 wirusów i 748 bakterii, których obecnie nie ma w żadnych referencyjnych bazach danych.

Okazało się, że większość mikrobów jest charakterystyczna dla poszczególnych miast. W rezultacie naukowcy byli w stanie zidentyfikować cechy mikrobiomu, które były unikalne dla każdej społeczności.

"Każde miasto ma swoje własne "molekularne echo" mikrobów, które je definiują" - mówi prof. Christopher Mason z Weill Cornell Medicine - "Gdybyś dał mi swój but, mógłbym z około 90-procentową dokładnością powiedzieć, w którym mieście mieszkasz".

Naukowcy badają teraz, jak COVID-19 i związane z nim ograniczenia wpłynęły na skład mikrobiomów. Istnieje nadzieja, że badania mogą ostatecznie pomóc w rozwoju nowych leków przeciwbakteryjnych, albo znaleźć zastosowanie w dziedzinie kryminalistyki.

Artykuł na temat badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie Cell.

Źródło: Newatlas.com