Każdy kabel ma dwa końce

Specjalna konstrukcja kabla głośnikowego umożliwia przewodzenie prądu o bardzo dużym natężeniu nawet na odległość kilkunastu metrów.


Specjalna konstrukcja kabla głośnikowego umożliwia przewodzenie prądu o bardzo dużym natężeniu nawet na odległość kilkunastu metrów.

Producenci wszelkiego typu okablowania dość dawno określili, jakie parametry powinien mieć idealny przewód głośnikowy: jak najmniejszą rezystancję, pojemność i indukcyjność. Niestety, parametrów tych nie da się sprowadzić do zera. W naszym teście sprawdziliśmy 6 rodzajów kabli. Pomiary indukcyjności, pojemności i rezystancji przeprowadziliśmy na odcinkach o długości 1 m. Do testów użyliśmy analogowego oscyloskopu LG OS-9020 i mostka RLC Lavo RLC 5. Natomiast podczas odsłuchów wykorzystaliśmy odcinki przewodów o długości 2x10 m. Wyszliśmy z założenia, że im dłuższy odcinek przewodu, tym większe zniekształcenie sygnału doprowadzonego do kolumny głośnikowej. Test kabli przeprowadziłem w układzie stereofonii dwukanałowej na amplitunerze VSX-809 firmy Pioneer. Wykorzystane do testu kolumny to nasze redakcyjne Monitory Audio Silver 7. Aby uprościć procedurę, wszystkie kable były podłączane bezpośrednio do wyjścia amplitunera i wejścia kolumn głośnikowych bez użycia dodatkowych wtyków. W naszym teście ze względu na niską kategorię cenową znalazły się tylko kable wykonane z miedzi. Jednak struktura ich splotu i klasa czystości użytego metalu różniły się znacznie od siebie.

Mamy więc w naszym teście wyrób polskiego producenta Technokabel, niemieckiego Cordiala i duńskiej firmy Jamo oraz przybysza z Kanady, czyli produkt firmy Ultra Link.

Miedź beztlenowa - metal o bardzo wysokiej klasie czystości uzyskany w specjalnych procesach technologicznych. W trakcie procesów metalurgicznych (wytapiania) atomy tlenu tworzące rudy miedzi (tlenek miedzi) uwalniają się. Dzięki temu procesowi otrzymuje się metal. Niestety, w jego strukturze krystalograficznej nadal znajdują się atomy tlenu, które po upływie czasu z powrotem łączą się z cząsteczkami miedzi. W ten sposób metaliczna miedź, będąca bardzo dobrym przewodnikiem prądu, zmienia się w tlenek miedzi, który jest solidnym izolatorem. Aby temu zapobiec, używa się innych technologii niż wytapianie do uzyskania metalicznej miedzi. Jedną z bardziej powszechnych metod jest elektrolityczne otrzymywanie miedzi z jej wodnych roztworów. Dzięki tej metodzie można również zmieniać w pewnym zakresie wielkość poszczególnych kryształów i jednocześnie dokładnie określać kierunek ich wzrostu. Są to jednak bardzo drogie i pracochłonne technologie. Nie dziwmy się więc, gdy za kabel głośnikowy musimy zapłacić 10 lub 100 razy więcej niż za jego elektryczny (stosowany do zasilania) odpowiednik, który na pierwszy rzut oka nie różni się niczym od wielokrotnie droższego kabla głośnikowego.