Każdy może nauczyć się programowania? Wygląda na to, że tak

Projekt #bedekodowac potwierdza skuteczność bootcampów programistycznych. Wygląda na to, że nauczyć się programować może chyba każdy. Pod warunkiem, że naprawdę tego chce.

Eksperci są zgodni: programowanie wpływa na logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i pomysłów oraz poprawia umiejętności w zakresie organizacji pracy podczas rozwiązywania problemów i umożliwia budowanie kompetencji potrzebnych do współpracy. Zalety te widzą ministrowie edukacji narodowej, cyfryzacji oraz nauki i szkolnictwa wyższego, którzy w maju zapowiedzieli uruchomienie pilotażowego nauczania programowania, co powinno znacząco przyczynić się do rozwoju informatycznego (i nie tylko, ponieważ jak już wspomnieliśmy programowanie pozwala na uzyskanie innych przydatnych umiejętności) dzieci.

Co z dorosłymi?

Dzieci, które zostaną objęte takim kształceniem z pewnością będą miały znacząco ułatwiony start do dalszej edukacji w tym kierunku. Co jednak z dorosłymi, którzy chcieliby się przebranżowić, lub zyskać nowe umiejętności pozwalające na zdobycie pracy lub rozwój zawodowy w obecnej pracy? Czy możliwe jest nauczenie się programowania bez uczęszczania przez kilka lat na studia? Odpowiedź brzmi tak i to nawet w przypadku osób, które wcześniej nie miały praktycznie nic wspólnego z informatyką. Pozwalają na to kursy w trybie bootcampowym, które oferuje np. szkoła programistyczna Coders Lab ucząca języków programowania (kurs podzielony jest na dwa odrębne moduły – front-end i back-end) przydatnych w zakresie tworzenia, utrzymania i rozwoju serwisów internetowych.

Decydujące się na nie osoby muszą mieć jednak świadomość, że nie ma tutaj mowy o zabawie co oznacza bardzo ciężką pracę. Kursy są bowiem bardzo intensywne: w przypadku trybu stacjonarnego trwają 5 tygodni z codziennymi zajęciami przez 7-8 godzin. Co więcej, należy do tego dodatkowo doliczyć czas spędzany na rozwiązywaniu zadań domowych i przygotowaniach do kolejnych zajęć.

Co z osobami, które nie mogą "wyciąć" 5 tygodni z życia? Dla nich udostępniane są kursy weekendowe, które w porównaniu do stacjonarnych są jednak oczywiście znacznie rozciągnięte w czasie.

Skuteczność kursów

Najważniejsze pytanie brzmi: jak wygląda skuteczność takich kursów? Możecie się o tym przekonać dzięki akcji bedekodowac zorganizowanej przez Coders Lab, w ramach której dwie kursantki poproszono o dokumentowanie swoich doświadczeń związanych z uczestnictwem w kilkutygodniowym, intensywnym kursie kodowania. Pierwsza z bohaterek projektu, Justyna Sarzyńska, to doktor psychologii, natomiast druga, Monika Łukowska, jest absolwentką kulturoznawstwa. To naprawdę interesujące materiały, z którymi powinny się zapoznać osoby zastanawiające się nad rozpoczęciem intensywnej nauki programowania od podstaw.

Podsumowanie projektu #bedekodowac z Justyną Sarzyńską:

Podsumowanie projektu bedekodowac z Moniką Łukowską: