Kebab od Panasonica

Koncern Matsushita, szerzej znany dzięki marce Panasonic, opracował nowy protokół sieciowy, ułatwiający kontrolowanie urządzeń elektronicznych za pośrednictwem Internetu. Kebab, bo taką nazwę nosi ów nowy protokół, ułatwi np. konfigurowanie magnetowidu, tak, by nagrał określony program, za pośrednictwem telefonu komórkowego lub komputera.

Sam pomysł na połączenie domowej elektroniki z Internetem nie jest nowy - najważniejsza innowacją w nowym produkcie Matsushity jest to, że protokół bez problemu działa w przypadku łączy internetowych z dynamicznym IP. Większość szerokopasmowych usług internetowych skierowanych do indywidualnych użytkowników nie oferuje stałego numeru IP - dla osób surfujących po Sieci niema to większego znaczenia, jednak w przypadku podłączania do Internetu urządzeń takich jak magnetowidy, nagrywarki DVD, czy kamery, powodowało to sporo kłopotów (dynamiczne przyznawanie numerów IP utrudniało nawiązania połączenia z określonym urządzeniem).

Kebab działa dzięki domowemu serwerowi, do którego podłączane są wszystkie urządzenia elektroniczne - serwer monitoruje numery IP poszczególnych urządzeń, i może na bieżąco informować użytkowników o wszystkich zmianach (dzięki temu stale możliwe jest nawiązanie połączenia).

System został już zaimplementowany do kilku nowych produktów Matsushity; niewykluczone również, że firma będzie sprzedawać licencje na korzystanie z niego innym producentom sprzętu elektronicznego.