KeePass - hasła pod kontrolą

KeePass Password Safe to bezpłatne (licencja GPL) narzędzie do przechowywania listy haseł w postaci zaszyfrowanego pliku. Dzięki niemu nie musisz się już troszczyć o zapomniane hasło logowania do jakiejś witryny, dodatkowego konta pocztowego lub do serwera.

KeePass - hasła pod kontrolą

Hasła powinny być nie tylko długie i skomplikowane, ale również inne do każdego zastosowania. Użytkownicy łatwo zapominają o tych zasadach i używają wszędzie jednego prostego wyrazu. Narażają się w ten sposób na niebezpieczeństwo utraty cennych informacji lub na włamanie do komputera. Sprawa staje się poważna, gdy chodzi o zabezpieczenie konta bankowego.

Program potrafi przechowywać hasła w zaszyfrowanej bazie danych, składającej z jednego pliku, który można łatwo przenieść z jednego komputera na drugi lub ukryć na dysku. Aplikacja oferuje grupowanie haseł - Windows, Internet , czy moja strona WWW, a opcja "przeciągnij-upuść" pozwala na przeklejanie tajnych wyrazów bezpośrednio do innych aplikacji. Pomocna może okazać się również funkcja autouzupełniania nazwy użytkownika i jego hasła w innych aplikacjach.

Program pozwala na eksport danych do plików w różnym formacie (m.in.TXT, HTML, XML, CSV) lub import z innych zbiorów (np.Password Safe v2 TXT lub CSV). Drukowanie listy odbywa się z poziomu menu kontekstowego. Aplikacja została napisana przy wykorzystaniu Microsoft Visual C++, więc nie jest konieczna instalacja dodatkowych bibliotek.

Dostępne jest również polskie tłumaczenie wykonane przez Maciej Chojnackiego. Należy rozpakować plik Polish.lng, a następnie skopiować go do katalogu, gdzie zainstalowany jest program. W głównym oknie aplikacji kliknij Widok i Zmiana wersji językowej.

W najnowszej wersji rozszerzono funkcję automatycznego uzupełniania pól oraz wprowadzono poprawki do interfejsu użytkownika. Więcej informacji dostępnych jest na stronie producenta.