Kernel 2.6: nowe jądro Linuksa

Linus Torvalds zdecydował się wreszcie udostępnić nową wersję jądra systemu, oznaczoną symbolem 2.6. Na razie jest to wciąż wersja testowa (test1), na finalny produkt przyjdzie nam poczekać, według optymistycznych zapowiedzi Torvaldsa, do czwartego kwartału tego roku. Niemniej fakt ten oznacza, iż programiści przeszli od etapu wprowadzania nowych funkcji do fazy testowania nowego jądra i usuwania ewentualnych błędów.

Kernel 2.6: nowe jądro Linuksa

"Przyczyną udostępnienia wersji testowej jest chęć przyciągnięcia większej liczby osób do testowania oraz uspokojenie developerów, że już nie muszą się martwić wprowadzaniem nowych, istotnych funkcji", wyjaśnia Torvalds.

Zmiana rdzenia systemu ma poprawić przede wszystkim wydajność Linuksa podczas pracy z aplikacjami biznesowymi. Aplikacje te mają pracować wydajniej dzięki faktycznej, asynchronicznej obsłudze interfejsów wejścia i wyjścia, co widoczne będzie wyraźnie w działaniu bazy danych (ma być możliwe m.in. wykonywanie i odzyskiwanie kopii bezpieczeństwa dokumentów w czasie rzeczywistym).

Rdzeń 2.6 pozwolić ma na sprawniejszą i elastyczniejszą obsługę konfiguracji wieloprocesorowych (do 16 procesorów, a być może i więcej) wyposażonych w ogromne ilości pamięci operacyjnej. Stało się to możliwe dzięki architekturze NUMA (Non-Uniform Memory Architecture). Będzie oferować również wsparcie dla nowych procesorów i rozwiązań sprzętowych, m.in.: AMD Opteron oraz PowerPC 64.

Nowe jądro będzie obsługiwało także sieci o dużej przepustowości, w których wykorzystuje się najnowsze karty sieciowe ze sprzętowymi funkcjami zwiększania wydajności. Pojawi się także ulepszona obsługa interfejsu USB 2.0.

Najwięksi dostawcy dystrybucji Linuksa, jak Red Hat Inc., czy SuSE Linux AG przygotowują się do udostępnienia własnych testowych wersji rdzenia 2.6 dla twórców oprogramowania i klientów, którzy chcieliby przetestować nowy kod. SuSE uczyni to na początku trzeciego kwartału, Red Hat ma zdążyć w ciągu najbliższego miesiąca. Dystrybucja typu "enterprise" od ma być gotowa w maju 2004 r., z kolei Red Hat odmówił podania tego typu informacji.

Więcej informacji i pliki do pobrania:

http://www.kernel.org