Kevin Mitnick wyznaje sekrety

Najsłynniejszy haker świata ujawnia sposoby włamań do komputerów oraz zapobiegania takim wypadkom.

Kevin Mitnick, najsłynniejszy haker świata, opowiadał o swoich dokonaniach na konferencji Giga Research. Było to jego pierwsze publiczne wystąpienie od kilku lat. Po odsiedzeniu pięciu lat w jednym z amerykańskich więzień, najsłynniejszy haker wyszedł na wolność w styczniu br. Do 2003 r. Mitnick przebywa pod nadzorem policji, nie wolno mu opuścić stanu Kalifornia i zbliżać się do komputerów.

Mitnick zaczynał w wieku 16 lat od wynajdywania sposobów na darmowe połączenia telefoniczne. Teraz jako 37-latek postanowił podzielić się swoją wiedzą na temat sposobów włamań do komputerów. Najsłynniejszy haker świata tłumaczył informatykom i menedżerom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wielkich korporacji jak złapać intruza próbującego wtargnąć do firmowej sieci. Mitnick oświadczył, iż nigdy nie używał aplikacji hakerskich ani nie krył zbytnio swej osoby. Powiedział, że najsłabszym ogniwem są ludzie. "Inwestujecie miliony w ściany ogniowe, systemy biometryczne i najprzeróżniejsze zabezpieczenia techniczne. A potem się okazuje, że wasz pracownik zapisał tajne hasło na karteczce i przylepił do monitora swego komputera".

Zobacz również:

  • Tego nowoczesnego sprzętu w Aldi w życiu bym się nie spodziewała - i to taniej, niż u konkurencji

Słynny haker stwierdził, że jego najskuteczniejszą metodą było właśnie poznanie odpowiedniej osoby. Mitnick pracował jako sprzątacz w biurach i z pozostawionych tam przy komputerach haseł robił niezły użytek. Po wyjściu z więzienia zmienił jednak swoje podejście. Poprzednie zachowanie nazwał "głupimi zabawami" i dodał, że więzienie jest w stanie zmienić każdego hakera.

Mitnick udzielił zgromadzonym kilku wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko ataku czy włamania do własnej sieci. Wśród jego rekomendacji znalazło się niestosowanie łatwych haseł i niezapisywanie ich na karteczkach, częsta zmiana haseł, używanie niszczarek do dokumentów oraz fizyczne niszczenie niepotrzebnych dyskietek i dysków twardych. Jego zdaniem to nie drogie systemy firewall, ale właśnie stosowanie się do takich elementarnych zasad bezpieczeństwa jest w stanie znacznie utrudnić życie hakerom.