Kevin Rose: Nie kupujcie pierwszego iPada (bo zaraz będzie drugi)

Założyciel serwisu Digg napisał w swoim blogu, że w ciągu 3-4 tygodni Apple zaprezentuje drugi model tabletu iPad. W związku z tym Rose odradza klientom kupowanie pierwszej wersji.

"Wiem z wiarygodnego, dobrze poinformowanego źródła, że druga wersja będzie wyposażona w lepszy wyświetlacz oraz dwie kamery (z przodu i z tyłu)" - napisał Kevin Rose. Początkowo założyciel Digg.com napisał też, że w iPadzie 2 zastosowany zostanie wyświetlacz typu retina (znany z iPhone'a 4), ale potem skorygował to twierdzenie - napisał, że ekran będzie miał wyższe DPI niż pierwszy iPad, ale de facto nie będzie to "retina display".

"Jeśli więc myślisz o sprawieniu sobie iPada, to radzę się na razie wstrzymać z zakupem" - podsumował Rose w swoim blogu.

Zobacz również:

  • iPad mini 6 za drogi? Amerykanie już go przecenili!
  • Mniejszy znaczy wolniejszy? iPhone 13 mini ma słabszą ładowarkę

Warto wspomnieć, że o możliwości wyposażenia iPada w dwie kamery (dzięki czemu urządzenie doskonale będzie się nadawać do prowadzenia rozmów wideo) mówi się nieoficjalnie od dawna. Wydaje się to bardzo prawdopodobne - Apple zaprezentował przecież niedawno nowe oprogramowanie do wideo-rozmów (FaceTime) i z pewnością zechce zachęcić użytkowników iPada do korzystania z niego.

Pewnym zaskoczeniem jest za to zapowiedź zwiększenia rozdzielczości - Apple już teraz chwalony jest za wysoką jakość obrazu wyświetlanego przez 9,7-calowy ekran iPada. Zdaniem wielu komentatorów, zwiększenie jego rozdzielczości bez zwiększenia rozmiaru może być trudne do zrealizowania.

To oczywiście nie jedyne plotki dotyczące specyfikacji kolejnego modelu iPada - na najróżniejszych, mniej lub bardziej poważny blogach, możemy przeczytać m.in. o tym, że Apple planuje zastosowanie dwurdzeniowego procesora, większej ilości RAM, czy mniejszej obudowy (przy zachowaniu takiego samego ekranu - zmniejszenie miałoby nastąpić kosztem ramki).

Sporo nowych rozważań na temat iPada 2 pojawiło się również po ubiegłotygodniowych targach CES w Las Vegas - podczas imprezy na kilku stoiskach można było obejrzeć etui dla drugiej wersji tabletu Apple (w których faktycznie były otwory sugerujące, że urządzenie będzie wyposażone w dwa cyfrowe aparaty fotograficzne).

Kevin Rose zasugerował, że oficjalna prezentacja iPada 2 odbędzie się 1 lutego (czyli w czasie trwania targów Macworld Expo w San Francisco - warto jednak pamiętać, że Apple od kilku lat nie bierze udziału w nich).

Dodajmy, że pierwszy iPad pojawił się na rynku w kwietniu ubiegłego roku - Apple zdołał w ciągu zaledwie miesiąca sprzedać ponad milion tabletów. Urządzenia te stały się niezmiernie popularne zarówno wśród użytkowników domowych, jak i w firmach (z najnowszego raportu firmy Forrester wynika, że do końca bieżącego roku Apple może sprzedać w sumie nawet 28 mln iPadów).