Kexi - nowa beta konkurenta MS Access

Zespół Kexi - czyli międzynarodowa grupa niezależnych programistów, działająca przy wsparciu firmy OpenOffice Polska - udostępnił najnowszą wersję beta aplikacji do zarządzania danymi i projektowania baz danych. Kexi można wykorzystywać do tworzenia schematów baz danych, wstawiania danych, wykonywania zapytań i przetwarzania danych. Wszystkie obiekty bazodanowe - tabele, zapytania i formularze - są przechowywane wewnątrz bazy danych, co upraszcza ich współdzielenie.

Aplikacja Kexi przez wielu uznawana jest za długo oczekiwanego konkurenta dla MS Access, Filemaker czy Oracle Forms. Jako istotny uczestnik projektów K Desktop Environment i KOffice integruje się z nimi w pełni na platformie Linux/Unix, ale działa również samodzielnie na platformach Linux/Unix, MS Windows oraz Mac OS X. Kexi to jeden z najwygodniejszych w obsłudze, a zarazem najszybszych programów tego typu. W najnowszych wersjach projektanci kładą coraz większy nacisk na funkcje użyteczne w firmach, organizacjach i edukacji.

Ostatnie wydanie Kexi 1.0 beta 1, o nazwie kodowej "Black mamba", przynosi m.in. nową obsługę serwerów baz danych MySQL, PostgreSQL, bogate funkcje importu projektów (także z MS Access), eksportu danych oraz ponad dwieście poprawionych usterek i unowocześnień. Od wersji 0.9 dostępne są również: unowocześnione formularze bazodanowe, dodane drzewo obiektów składowych formularza dla prostszej nawigacji w hierarchii widgetów, import/eksport z i do plików CSV oraz wklejanie danych tabelarycznych ze schowka, obsługa obrazków w formularzach, usprawniony import plików MS Access (mdb/mde), dostępny jako osobna wtyczka, wtyczka obsługująca skrypty języków programowania (Python i Ruby), umożliwiająca rozszerzenie funkcjonalności programu.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023

Aplikację Kexi można pobrać w formie pakietów źródłowych oraz pakietów dla dystrybucji SuSE Linux 9.3 i 10.0, Kubuntu, Debian Sarge i Debian Sid. Dostępna jest również komercyjna wersja aplikacji - Kexi 2005 LT z pełnym wsparciem technicznym oferowanym przez firmę OpenOffice Polska.

Więcej informacji oraz pliki do pobrania można znaleźć na stronie projektu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: