KeyScrambler - skuteczna broń przeciw keyloggerom

KeyScrambler to instalowany lokalnie program, który szyfruje w czasie rzeczywistym treści wprowadzane do komputera za pomocą klawiatury i tym samym zabezpiecza przed keyloggerami.

Informacje: www.qfxsoftware.com Cena: bezpłatny (Personal) / 30 USD (Professional) / 45 USD (Premium) Ocena: 6,9/10

KeyScrambler - skuteczna broń przeciw keyloggerom

Przy intensywnym korzystaniu z usług internetowych i oprogramowania bliżej nieznanego pochodzenia trudno mieć stuprocentową pewność, że na naszym komputerze nie działa jakiś keylogger. Program taki, należący do kategorii spyware, może potajemnie przekazywać komuś wszystko to, co piszemy na klawiaturze. Przestępcy wykorzystują keyloggery m.in. do pozyskiwania naszych loginów i haseł do kont bankowych.

Teoretycznie każdy keylogger powinien zostać zdemaskowany przez aplikacje antyszpiegowskie lub antywirusowe, ale zawsze pozostaje jakiś margines niepewności. Tę lukę wypełnia KeyScrambler. Program jest dostępny w trzech wersjach. Darmowa (Personal) obejmuje swoją ochroną tylko przeglądarki - Firefox, Internet Explorer i Flock, szyfrując wprowadzane do nich adresy stron internetowych, loginy, hasła i inne informacje podawane w internetowych formularzach. Wersja Professional zabezpiecza przed keyloggerami ponad 80 aplikacji (pozostałe przeglądarki, klienty pocztowe, menedżery haseł, programy do kompresji danych, edytory tekstowe, gry online), a Premium jeszcze więcej, bo ponad 110 (dodatkowo programy z pakietu MS Office, programy szyfrujące i menedżery plików).

Po instalacji KeyScrambler uaktywnia się za każdym razem, gdy zaczynasz wprowadzać tekst w aplikacji objętej ochroną. Na niewielkim pasku wyświetla znaki, które przechwyciłby keylogger, gdyby ukrywał się w systemie. Są to oczywiście zupełnie inne znaki, niż te, które wpisujesz. Ten specyficzny podgląd możesz w każdej chwili wyłączyć (tylko w wersjach komercyjnych).

Opcji konfiguracyjnych nie ma zbyt wiele. Możesz określić skrót klawiaturowy, który będzie włączał i wyłączał ochronę, zmienić położenie i sposób animacji paska oraz włączyć automatyczne sprawdzanie nowych wersji.

Program jest z pewnością godny polecenia jako ostatnia deska ratunku przed zdradliwymi keyloggerami, nie wykrytymi przez antywirusy. Szkoda jednak, że nie ma wersji polskiej i nie obsługuje niektórych popularnych w Polsce aplikacji (np. GG). Nie zabezpiecza również żadnych używanych w naszym kraju programów finansowo-księgowych, co wyklucza go z zastosowań biznesowych.

Plusy:

  • skuteczne zabezpieczenie przed keyloggerami
  • obsługuje większość popularnych aplikacji

Minusy:

  • brak polskiej wersji językowej
  • brak obsługi polskich programów finansowo-księgowych
  • mało opcji konfiguracyjnych

Podsumowanie: mając KeyScramblera możesz czuć się bezpiecznie podczas korzystania z kont bankowych online, nawet jeśli zawiodą cię programy antywirusowe lub antyszpiegowskie.