Keynote 3

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wersja 3 programu Keynote to mało znacząca aktualizacja. Nie zmieniła się nawet ikona tej aplikacji. Jednak dokładniejsze zapoznanie się z tym narzędziem do prezentacji ujawnia, że programiści Apple'a wprowadzili wiele przydatnych funkcji, które od dawna były oczekiwane przez użytkowników. Keynote 3 nie jest jeszcze idealny, ale stanowi coraz poważniejszą alternatywę dla programu Microsoft PowerPoint 2004.


Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że wersja 3 programu Keynote to mało znacząca aktualizacja. Nie zmieniła się nawet ikona tej aplikacji. Jednak dokładniejsze zapoznanie się z tym narzędziem do prezentacji ujawnia, że programiści Apple'a wprowadzili wiele przydatnych funkcji, które od dawna były oczekiwane przez użytkowników. Keynote 3 nie jest jeszcze idealny, ale stanowi coraz poważniejszą alternatywę dla programu Microsoft PowerPoint 2004.

Użytkownicy Keynote od dawna oczekiwali wprowadzenia lepszego zestawu narzędzi graficznych. Wprawdzie w celu utworzenia bardziej skomplikowanych ilustracji w dalszym ciągu konieczne jest użycie specjalnego programu, takiego jak Adobe Illustrator, rozbudowane narzędzia w najnowszej wersji Keynote powinny zaspokoić potrzeby większości osób. Podobnie jak w przypadku Pages 2, podstawowe operacje edycji można wykonać przy użyciu przezroczystej palety przypominającej paletę iPhoto, która zawiera narzędzia do zmiany jasności, kontrastu i innych ustawień. Dokonane zmiany wpływają tylko na sposób wyświetlania obrazu przez Keynote - oryginalny plik nie jest zmieniany, co oznacza możliwość cofnięcia modyfikacji jednym kliknięciem. Należy jednak pamiętać, że zmiana ustawień powoduje znaczny wzrost wielkości plików. Najlepiej więc dopasować grafiki przed ich zaimportowaniem.

Programiści znacznie poprawili funkcje maskowania, które zadebiutowały w poprzedniej wersji programu. Obecnie można używać różnych kształtów graficznych, co pozwala szybko wyciąć lub ujawnić określony fragment obrazu.

Biblioteka kompozycji zawiera kilka dodatkowych tematów, a wiele z nich jest dostępnych w wyższej rozdzielczości (maksymalnie 1920 x 1080 pikseli). Slide Inspector udostępnia nowe opcje przejść 3D, takie jak efekt symulujący drzwi obrotowe.

Wypunktowania i wykresy

Kolejną przydatną nowością jest obsługa wielu ramek tekstowych z wypunktowaniem na pojedynczym slajdzie. Keynote 3 umożliwia dodanie wypunktowania do dowolnej ramki tekstowej. Ponieważ każdy akapit w takiej ramce może mieć oddzielny styl, użytkownik może na przykład wstawić dwa punkty, dodać rysunek, a następnie kontynuować listę wypunktowaną. We wcześniejszej wersji programu wymagało to użycia kilku slajdów.

W najnowszej wersji Keynote oprócz wykresów dwuwymiarowych można tworzyć wykresy trójwymiarowe z interaktywnymi elementami sterującymi, które służą do zmiany oświetlenia i perspektywy. Z kolei tabele Keynote mogą służyć jako proste arkusze kalkulacyjne, gdyż nie tylko wyświetlają tekst i liczby, ale także wykonują proste obliczenia matematyczne na grupie komórek (na przykład dodawanie lub mnożenie). Możliwe jest także sortowanie wierszy tabeli według zawartości dowolnej kolumny.

Lepszy sposób pracy

W programie pojawiło się w końcu narzędzie do sortowania slajdów, które pozwala wybrać dowolną grupę slajdów i przeciągnąć ją w inne miejsce bieżącej prezentacji lub do dowolnej otwartej prezentacji. Szkoda tylko, że miniatury slajdów są zbyt małe. Apple powinien dodać suwak powiększenia, który jest już obecny na przykład w iPhoto.

Ekran prezentera, na którym wyświetlany jest podgląd aktualnego slajdu i kilku kolejnych, zawiera wskaźnik informujący o gotowości wyświetlenia następnego slajdu. Kolejna nowa opcja umożliwia użycie Exposé i Dashboarda w czasie pokazu slajdów, co pozwala szybko przełączyć z prezentacji do aplikacji lub widgetu. Keynote zapewnia także elementy sterujące do odtwarzania filmów QuickTime na slajdach.

Nowa funkcja komentowania umożliwia dodawanie notatek tekstowych do slajdów. Komentarze pozostają ukryte podczas wyświetlania pokazu slajdów. Gotowe prezentacje można eksportować m.in. do programu iDVD lub do formatu HTML. Nowe opcje eksportu do PDF zawierają ustawienie, które pozwala zapisać każdy etap budowania slajdu do oddzielnej strony.

Brakujące możliwości

Pomimo wielu ulepszeń w Keynote 3 zabrakło kilku funkcji. W czasie prezentacji nie jest możliwa interakcja z filmami QuickTime VR. Program nie pozwala dodawać hiperłączy do aplikacji lub dokumentów. W przeciwieństwie do PowerPointa 2004, nie można nagrywać narracji do pokazów slajdów (konieczne jest użycie oddzielnej aplikacji do tego celu). Również obsługa plików dźwiękowych, które obejmują wiele slajdów, jest ograniczona.

Interfejs użytkownika jest wygodniejszy niż w programie PowerPoint, ale narzędzia do ustawiania atrybutów tekstu i grafiki zostały rozsiane w wielu panelach. Wprawdzie możliwe jest wycinanie i wklejanie stylów między obiektami, przydałaby się paleta z nazwami wszystkich stylów.

Kupić, nie kupić

Keynote 3 rozbudowuje funkcje znane z wcześniejszych wersji tego programu do tworzenia prezentacji, dodając jednocześnie nowe możliwości. Aktualizacja do tej wersji (lub pakietu iWork '06) jest szczególnie zalecana dla użytkowników Keynote 1.1. Użytkownicy wersji 2 mogą narzekać na brak specjalnej ceny upgrade'u. Pomimo tego warto dokonać kolejnej inwestycji, gdyż Keynote 3 pozwala osiągnąć wiele efektów, które wcześniej były niedostępne lub wymagały użycia innej aplikacji. Uwaga - program jest już dostępny w wersji Universal Binary.

Keynote 3

Za: Ulepszone narzędzia do rysowania i edycji grafiki, lepszy przepływ pracy.

Przeciw: Bardzo małe miniatury, brak obsługi filmów QuickTime VR, ograniczona obsługa dźwięku.

Producent: Apple

Kontakt: www.apple.com.pl

Cena: 339 zł (część pakietu iWork '06)