KiSS DP-450

Pierwszy odtwarzacz DVD na polskim rynku, który radzi sobie także z filmami w popularnym formacie DivX. Niestety, jak to często z nowościami bywa, nie jest wolny od wad i niedoróbek.

Pierwszy odtwarzacz DVD na polskim rynku, który radzi sobie także z filmami w popularnym formacie DivX. Niestety, jak to często z nowościami bywa, nie jest wolny od wad i niedoróbek.

To się musiało w końcu zdarzyć. Potępiany przez producentów filmowych format DivX, w którym z powodu upowszechnienia piractwa "kinowego" upatruje się przyczyny ogromnych strat finansowych medialnych koncernów, trafił w końcu do stacjonarnych odtwarzaczy DVD.

KiSS DP-450

KiSS DP-450

Dotychczas dekodowanie materiału MPEG-4 było możliwe tylko na sprzęcie komputerowym. Podobnie jednak jak z plikami MP3, firmy produkujące odtwarzacze DVD złamały się pod naporem próśb klientów i tak oto doczekaliśmy się na razie pierwszego w Polsce, duńskiego KiSS-a radzącego sobie z DivX-ami. Kodek DivX nie jest jednak w żaden sposób wytworem stworzonym z myślą o propagowaniu piractwa. Nie każdy musi od razu pobierać pliki filmowe z Internetu i bezprawnie rozprowadzać je po całym świecie. Zastosowań DivX-a jest wiele, znakomicie sprawdza się on np. jako narzędzie do archiwizacji nagrań VHS czy audycji telewizyjnych. Wiele kamer cyfrowych również zapisuje obraz w formacie MPEG-4. KiSS wprowadza jednak pewne ograniczenia przy odtwarzaniu materiału MPEG-4. Pliki musza być zakodowane wersją DivX-a od 4.0 wzwyż. Nie odczytywane są materiały zakodowane płatną wersją kodeka DivX Pro. To zniechęci wiele osób pobierających filmy z Internetu, bo większość z nich nie będzie po prostu działać. W niedalekiej przyszłości urządzenie ma sobie radzić z plikami zakodowanymi DivX-em 3.1 oraz kodekiem Xvid. Obecnie ograniczeniem jest także niemożność wyświetlania napisów ekranowych zapisanych w plikach tekstowych. Po targach CeBIT 2003 ma się jednak pojawić nowe oprogramowanie odtwarzacza, które tę niedogodność wyeliminuje. Software może być łatwo aktualizowane poprzez pobranie ze strony producenta nowych wersji oprogramowania, wypalenie ich na krążku CD i uruchomienie tak przygotowanej płyty w napędzie odtwarzacza. Jest to o tyle istotne, że nowe wersje kodeków pojawiają się dość często. Za dekodowanie DivX-ów odpowiada zainstalowany w urządzeniu procesor Sigma Designs. Można go też znaleźć w kartach komputerowych dostępnych na stronie producenta. Oprócz dekodowania nowych formatów KiSS odtwarza szeroką gamę częściej spotykanych nagrań. Mogą to być utwory muzyczne skompresowane przy użyciu kodeka MP3 (również ze zmiennym bitratem), Ogg, WMA oraz filmy SVCD. Wspólnie z rodziną możemy obejrzeć wyświetlane z odtwarzacza zdjęcia zapisane na krążku CD w formacie JPG.

Dane techniczne

Typ odtwarzacz DVD

Cena 1799 zł

Wymiary 43 x 7,6 x 29 cm

Dystrybutor Veracomp,http://www.veracomp.com.pl

Waga 3 kg

Funkcje regulacja parametrów obrazu, odtwarzanie MP3, MPEG-4, Ogg, JPG, WMA, progresywne skanowanie

Złącza Euroscart, kompozyt, S-Video, analogowe wyjście stereo, cyfrowe audio (elektryczne i 2 optyczne)