Kia EV6 udowadnia, że technologie idą w parze z bezpieczeństwem

Kia EV6 to najnowszy crossover elenktyczny z Korei Południowej. Na wyposażeniu znajdziemy nowe systemy z zakresu bezpieczeństwa, które wspomagane są przez mnóstwo nowych technologii.


Kia EV6 to jeden z najnowszych samochodów elektrycznych, jakie spotkamy na europejskich drogach. Crossover z Korei Południowej został zaprezentowany 14 czerwca 2021 roku, a od kilku dnia trwają już pierwsze jazdy testowe w naszym kraju.

Highway Driving Assist 2

Highway Driving Assist 2

Elektryk marki Kia oferuje mnóstwo technologii z zakresu bezpieczeństwa oraz komfortu. Mowa między innymi o Highway Driving Assist 2, Blind-spot Assist, Intelligent Front Lightning System oraz Remote Smart Parking Assistant. Co potrafią najnowsze systemy znajdujące się na pokładzie Kii EV6?

Zobacz również:

  • Hyundai potwierdza, że Apple pracuje nad własnym autem

Nowoczesne systemy wspierające kierowcę (ADAS) mają za zadanie wyeliminować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, które mogą prowadzić do kolizji i wypadków przy jednoczesnej poprawie komfortu podróżowania.

Highway Driving Assist 2

HDA drugiej generacji to system, który ułatwia poruszanie się po trasach szybkiego ruchu i autostradach. Oparte na radach umieszczonych wokół auta rozwiązanie bez problemu radzi sobie z utrzymywaniem ustalonej prędkości i odległości od poprzedzającego auta jednocześnie korygując tor jazdy i utrzymując pojazd na wybranym pasie ruchu.

Wyświetlacz Head UP

Wyświetlacz Head UP

Całość połączono z inteligentnym tempomatem aktywnym, który pobiera dane z map wbudowanych w system nawigacji. Rozwiązanie to pozwala na zmniejszanie prędkości pojazdu przed zakrętami w celu poprawy bezpieczeństwa i komfortu podróżowania.

Kia EV6 wyposażona w HDA2 jest w stanie automatycznie zmienić pas ruchu. Oczywiście kierowca musi nadzorować całą sytuację i dbać o zachowanie odpowiedniej ostrożności podczas wykonywania manewru.

Czujniki martwego pola pozwolą uniknąć kosztownej stłuczki

Czujniki martwego pola to cały czas niedoceniany element z zakresu bezpieczeństwa i ochrony pasażerów. W przypadku Kii EV6 rozwiązanie Blind-spot Assist oparte jest na kamerach umieszczonych pod lusterkami bocznymi. System nie tylko informuje nas o pojeździe znajdującym się w martwym polu. Po wrzuceniu kierunkowskazu na wyświetlaczu przed kierownicą ukaże się obraz z kamery, który ułatwi wykonanie manewru i ograniczy ryzyko kolizji.

System BCA również korzysta z radarów i potrafi zapobiec kolizji w przypadku, gdy kierowca zignoruje jego zalecenia.

Auto zachowa szczególną ostrożność na skrzyżowaniach

Forward Collision-Avoidance Assist w modelu EV6 otrzymał dwa dodatkowe elementy - Junction Turning oraz Junction Crossing. Pozwalają on uniknąć kolizji na skrzyżowaniach. Samochód automatycznie wykrywa skrzyżowania dróg i monitoruje sytuacje znajdującą się w najbliższym otoczeniu pojazdu. W razie ryzyka wystąpienia kolizji FCA powiadomi kierowcę, a w sytuacji awaryjnej rozpocznie hamowanie.

Funkcja Junction Crossing

Funkcja Junction Crossing

Adaptacyjne oświetlenie w technologii LED

Reflektory w technologii LED powoli stają się standardowym elementy wyposażenia wielu aut. W Kii EV6 otrzymujemy aktywne światła mijania i drogowe, które pozwalają na sterowanie każdą diodą LED z osobna. Intelligent Front-lighting System pozwala na bardzo dokładne oświetlenie drogi oraz korzystanie ze świateł drogowych nawet w momencie, gdy z naprzeciwka porusza się inny pojazd. Sterowanie światłami odbywa się z wykorzystaniem kamery umieszczone w przedniej szybie.

Zdalne parkowanie

Parkowanie zwykle nie należy do ulubionych czynności wykonywanych przez kierowcę. W najnowszej Kii EV6 możemy skorzystać z automatycznego parkowania zdalnego, które pozwoli na automatycznie zaparkowanie samochodu w miejscach prostopadłych i równoległych.

Kamery 360 z systemem automatycznego parkowania

Kamery 360 z systemem automatycznego parkowania

Całość połączono z funkcją bezpiecznego opuszczania pojazdu i automatycznego otwierania bagażnika bez konieczności dotykania przycisku.

Zdalne parkowanie Kii EV6

Zdalne parkowanie Kii EV6