Kickstarter usunął kampanię mającą na celu stworzenie "anonimowego routera"

Anonabox miał wszelkie szanse odnieść sukces - na jego stworzenie potrzeba było 7 500 dolarów, a przed końcem zbiórki dziewięć tysięcy internautów wpłaciło na jego powstanie ponad 600 tysięcy. Jednak Kickstarter usunął stronę projektu.

Dlaczego? Otóż zdaniem serwisu August Germar, twórca Anonabox, podał nieprawdziwe informacje ofiarodawcom. Konkretnie - obiecał, że zbuduje sprzęt samodzielnie, a jak się okazało - większość elementów routera, który miał zapewnić anonimowe podłączenie do sieci - wykonać mają firmy z Chin. Kickstarter wykorzystał ten fakt do zablokowania strony zbiórki i jak powiedział David Gallagher, rzecznik prasowy serwisu, jest to decyzja ostateczna i nie podlega dyskusji.

Kickstarter usunął kampanię mającą na celu stworzenie "anonimowego routera"

Gdyby udało się zebrać pieniądze na produkcję, Anonabox można by dostać w cenie 51 dolarów (ok. 155 złotych) za sztukę. Router ten miał wbudowane oprogramowanie służące sieci Tor (Germar zmienił kod OpenWRT pod potrzeby swojego urządzenia), dzięki czemu użytkownik od razu otoczony był zabezpieczeniami zapewniającymi anonimowość. Sądząc jednak po wspomnianych dziewięciu tysiącach zainteresowanych, Anonabox ma szansę zaistnieć - ale inną drogą niż przez Kickstarter.