Kiedy Internet zacznie myśleć

Oprogramowanie AI (Artificial Intelligence] pozwala zmieniać funkcjonalne strony WWW, w 'organizmy' dynamicznie odpowiadające na bodźce użytkownika.

Singapurska firma Elipva postanowiła promować internetową technologię opartą na mechanizmach 'agentów' i zmieniać strony WWW w inteligentne struktury poznające nawyki użytkownika i będące z nim w ciągłej interakcji. 'Witryny internetowe powinny budować z ludźmi relacje, a nie pozostawać jedynie kodem HTML czy atracyjną grafiką', twierdzi Dennis Lee, szef działu technologicznego Elipvy.

Dennis Lee proponuje firmom korzystanie z oprogramowania do tworzenia inteligentnych, mobilnych 'agentów', które samodzielnie wykonują określone zadania w webowym środowisku, takie jak pobranie informacji, monitorowanie jej przepływu czy powiadamianie o zmianach. 'Agenty' wykonując swoje zadania, przemieszczają się pomiędzy wszelkimi platformami sprzętowymi np. z telefonu komórkowego do internetowej bazy danych, co według Dennisa Lee prowadzi do powstania 'mózgu za portalem'.

Technologia 'agentów' zwanych znajduje coraz szersze zastosowanie w segmencie 'e-commerce', a firmy takie jak IBM, Tryllian BV czy Elipva oferują zestawy narzędzi programistycznych za pomocą których można tworzyć oparte na 'agentach' własne środowiska sieciowe. Aby 'agenty' stworzone przez różnych producentów mogły się ze sobą porozumiewać stworzono specjalne standardy komunikacyjne takie jak Mobile Agent System Interoperability Facility (MASIF) i Foundation for Intelligent Physical Agents (FIPA).

www.elipva.com


Zobacz również