Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Zastanawiasz się, kiedy firma Apple zaprezentuje iPhone'a z obsługą 5G oraz czy sieć 5G będzie działać na Twoim obecnym smartfonie? W tym artykule odpowiemy na te pytania.


Wiele głośnych premiera smartfonów na 2019 roku już za nami. Zaprezentowano między innymi Samsunga Galaxy S10 oraz Huawei'a P30. Samsung zaprezentował odmianę Swojego flagowca z modemem 5G. Działania takie podjęło także Huawei oraz OnePlus. Po tych wydarzeniach możesz się zastanawiać kiedy Apple wprowadzi na rynek iPhone'a z obsługą sieci 5G? Niektórzy analitycy są sceptyczni i uważają, że nie stanie się to zbyt szybko, ale mamy również bardziej optymistyczne wiadomości.

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: macworld

W tym artykule gromadzimy wszelkie przecieki, pogłoski oraz informacje patentowe, które mogą wskazywać na zbliżającą się premiera smartfona od Apple z modemem 5G. Przewidujemy także datę premiery oraz możliwe nowe funkcje. Przypomnimy także czym jest sieć 5G oraz jakie korzyści wynikają z jej użytkowania.

Zobacz również:

  • iPhone 13 - najlepsze akcesoria dla nowych smartfonów Apple
  • iPhone 12 mini gdzie najtaniej? Sprawdzamy, gdzie kupić.
  • iPhone 11 - czy warto kupić go po premierze iPhone 13?

Więcej informacji na temat nowych modeli iPhone'a, które mogą zadebiutować w tym roku przeczytasz w naszych artykułach o iPhone XR 2019 oraz odświeżonym iPhone 8.

iPhone 5G data premiery

Spodziewamy się, że Apple nie zdecyduje się na wprowadzenie iPhone'a z obsługą sieci 5G w tym roku. Dużo bardziej realistycznym scenariuszem jest prezentacja urządzenia w drugiej połowie 2020 roku.

Galaxy S10 z modemem 5G zostanie wprowadzony do sprzedaży w 2019 roku, a OnePlus z obsługą sieci 5G może pojawić się jeszcze pod koniec maja lub na początku czerwca. Podczas, gdy większość dużych producentów urządzeń z Androidem planuje wprowadzenie na rynek smartfonów z modemem 5G Apple wcale się do tego nie śpieszy. Nic nie wskazuje na to, że producent z Cupertino planuje przyłączyć się do tej realizacji. Prawdopodobnie Apple stale udoskonala swoją technologię i wprowadzi ją na rynek, gdy sieć 5G będzie znacznie bardziej rozpowszechniona, niż w tym momencie. Przypominamy, że w 2010 roku przed premierą iPhone'a 4 też spekulowano, jakoby miał on obsługiwać sieć 4G LTE. Tak się jednak nie stało, a pierwszym modelem z modemem LTE został iPhone 5 wprowadzony na rynek w 2012 roku.

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Samsung Galaxy S10 5G

Źródło: techadvisor

W 2018 roku informowano, że Apple pracuje nad modemem 5G do swoich urządzeń wraz z firmą Intel, ale najwyraźniej podczas testów laboratoryjnych pojawiły się problemy, które spowodowały opóźnienia czasowe. Prawdopodobnie ani Intel, ani MediaTek, który później wskazywany był jako możliwy dostawca modemów 5G dla Apple nie byli w stanie dostarczyć komponentu zgodnego z wymaganiami firmy w takim terminie, aby mógł on zostać użyty w iPhone'ach, które zostaną zaprezentowane we wrześniu 2019 roku.

Z jednej strony może to być rozczarowująca informacja, ale wprowadzenie iPhone'a z modemem 5G w 2020 roku to i tak o wiele lepsze informacji, niż plotki, w których spekulowano, że może to nastąpić dopiero w 2021 roku. Wiemy, że Apple podpisało porozumienie z firmą Qualcomm, która będzie odpowiedzialna za dostarczanie modemów do kolejnych generacji iPhone'a.

Analityk UBS Timothy Arcuri na początku kwietnia 2019 roku zdradził 9to5Mac, że "istnieje rosnące prawdopodobieństwo, że Apple nie będzie w stanie uruchomić iPhone'a z obsługą sieci 5G w przyszłym roku (2020)". Acuri wierzył, że Apple wprowadzi na rynek iPhone'a z 5G dopiero w 2020 roku, a całe zamieszanie miało być spowodowane "przeszkodą techniczną" napotkaną podczas testów laboratoryjnych.

Faktycznie istniało kilka problemów, które mogły wprowadzić opóźnienia, ale zostały one już naprawione. Analityk Ming-Chi Kuo wierzy, żę iPhone z modemem 5G pojawi się na rynku w drugiej połowie 2020 roku. W kwietniu 2019 roku MacRumors dotarło do notatki Kuo, w której pisał on, że "Apple i Qualcomm zakończyły spór patentowy i podpisały sześcioletnią umowę licencyjną, co oznacza, że nowe modele iPhone'a na 2020 rok będą wspierać 5G".

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Huawei Mate 20 X 5G

Źródło: techadvisor

Dlaczego premiera iPhone'a 5G jest opóźniona?

Istnieje kilka powodów, dla których pierwszy telefon Apple z obsługą sieci 5G został opóźniony.

Jednym z nich były problemy z firmą Qualcomm dotyczące porozumienia w kwestii patentów. Kolejną przeszkodą była zależność Qualcomm'a od Intela, który zmagał się z rozwojem swojego modemu 5G.

Qualcomm i Intel opóźniły premierę modemu 5G, co spowodowało opóźnienie produkcji iPhone'a z modemem 5G przez Apple. Wiemy, że firma posiada własny wewnętrzny zespół, który pracuje nad rozwojem własnych modemów sieci 5G, ale prace są w początkowym stadium. Wydaje się, że nie zobaczymy gotowych komponentów przed 2025 rokiem.

Apple vs Qualcomm

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: qualcomm

Problemy w porozumieniu Apple z Qualcomm były główną przeszkodą w produkcji iPhone'a z modemem 5G.

Przez wiele lat Apple ściśle współpracowało z Qualcomm, który był jedynym dostawcą układów scalonych odpowiedzialnych za łączność do iPhone'a przed 2016 rokiem. Od roku 2016 Qualcomm dostarczał chipy razem z firmą Intel.

Nie będziemy dokładnie analizować każdego szczegółu wieloletniej współpracy pomiędzy obiem firmami, ale nie trudno przewidzieć, że kiedy Apple przestało używać chipów wyprodukowanych przez Qualcomm między innymi w modelach iPhone'a z 2018 roku stosunki pomiędzy obiema firmami uległy znacznemu pogorszeniu. Qualcomm przez wiele lat zarabiał gigantyczne sumy na produkcji układów scalonych wykorzystywanych w telefonach Apple, które sprzedawały się w milionach egzemplarzy.

Obie firmy oskarżyły się nawzajem o naruszanie swoich patentów. Qualcomm zażądał od Apple opłat licencyjnych za korzystanie z jego technologii, a dodatkowo amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) pozwała Qualcomm za stosowanie praktyk antykonkurencyjnych.

Qualcomm najwyraźniej odmówił dostarczania chipów dla Apple, podczas gdy rozprawy w sądzie nadal trwały. Firma z Cupertino musiała szybko zareagować, w konsekwencji czego modemy do iPhone'a zaczął dostarczać Intel. Qualcomm zaprezentował juz swój modem dla telefonów komórkowych obsługujących sieć 5G - X50, który jest już używany w pierwszych smartfonach. Nie jest to idealne rozwiązanie, ponieważ chip w połączeniu z wydajnym procesorem Qualcomm Snapdragon 855 posiada dużo większe zapotrzebowanie na energie, niż taki sam smartfon z modemem 4G, ale mimo wszystko wydawało się, że Apple pozostało z tyłu.

Na szczęście po pewnym czasie obie firmy doszły do porozumienia. W komunikacie prasowym, którego treść (w języku angielskim) możesz przeczytać tutaj firmy poinformowały, że zrezygnowały ze wszystkich sporów sądowych.

W ramach ugody firma Apple zgodziła się na podpisanie sześcioletniej umowy licencyjnej z firmą Qualcomm. Na jej mocy powinniśmy zobaczyć modemy Qualcomm we wszyskich nowych iPhone'ach.

Intel i sieć 5G

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: intel

Kolejny czynnikiem opóźniającym rozwój sieci 5G była firma Intel. Ponieważ Apple spierało się z Qualcomm stało się zależne od firmy Intel, która zmagała się z rozwojem modemu 5G. Nie wszystko szło jednak zgodnie z planem i to właśnie Qualcomm jako pierwszy zaprezentował konsumencki modem 5G przeznaczony do smartfonów, który stosowany jest w pierwszych konstrukcjach z obsługą 5G.

Wedle źródeł Fast Company w listopadzie 2018 roku Apple współpracowało z firmą Intel w sprawie nowego modemu 5G, który miał zostać zaimplementowany w kolejnych generacjach iPhone'a, ale obie firmy napotkały problem z rozproszeniem ciepła. Intel potwierdził opóźnienie i przedstawił raport, który omawiał problemy, z jakimi borykała się firma.

Po podpisaniu umowy pomiędzy Apple, a Qualcomm firma Intel potwildziła, że zakończy działalność w zakresie projektowania chipów 5G.

Plany Apple w zakresie modemów 5G

Pomimo zawarcia umowy z Qualcomm w Cupertino trwają prace nad modemami 5G.

Apple ma swój własny zespół pracujący nad projektowaniem modemów 5G, który prowadzony jest przez starszego wiceprezesa Jony'ego Srouji'ego. Informacje te zostały przedstawione w raporcie Reutersa z lutego 2019 roku.

Ponadto w lutym 2019 roku Apple zatrudniło Umashankar'a Thyagarjan'a, który w firmie Intel odpowiedzialny był za rozwój modemów sieci 5G. Informacja ta została przekazana przez Telegraph. Thyagarajan w Intelu zajmował się projektowaniem modemu 5G dla telefonów komórkowych, dlatego jest bardzo ważnym pracownikiem dla Apple, które również chce stworzyć modem na potrzeby własnych urządzeń. Niewykluczone, że w przyszłości iPhone'y oraz iPad'y będą wyposażone w autorski modem 5G firmy Apple.

Mało prawdopodobne jest, aby modemy stworzone przez Apple były gotowe do produkcji i implementacji przed 2021 roku. W rzeczywistości raport The Information wskazuje, że odpowiedni modem może nie być gotowy nawet do 2025 roku.

Czym jest 5G?

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: techadvisor

Jak łatwo się domyśleć 5G to standard, który zastąpi 4G. Powinien być w stanie zaoferować prędkość pobierania oscylującą w okolicach 1 Gb/s (gigabita na sekundę), a w przyszłości nawet 10 Gb/s. Takie przepustowości umożliwiają pobranie filmu HD w ciągu 10 sekund, podczas gdy pobranie tego samego pliku za pomocą sieci 4G zajęło by około 10 minut. Takie przyśpieszenie wymaga jednak zastosowania szybszej pamięci masowej wbudowanej w urządzeniach obsługujących sieć 5G tak, aby były one w stanie odpowiednio szybko zapisać pobierane pliki.

Rozwój sieci 5G pozwoli na znaczne rozbudowanie obecnie funkcjonujących technologii takich, jak autonomiczne samochody, usługi grania w chmurze i wiele innych. Stanie się tak dlatego, że sieć 5G zapewnia wiele mniejsze opóźnienia podczas przesyłu.

Można się spodziewać, że zobaczymy więcej gier i aplikacji typu VR i AR, a gadżety IoT (Internet of Things, internet rzeczy) zostaną znacznie bardziej rozpowszechnione.

5G będzie wykorzystywać wyższe częstotliwości radiowe, co pozwoli na uniknięcie zakłóceń. Obecnie używane sieci wykorzystują niższe częstotliwości, które są wykorzystywane praktycznie do granic możliwości. Sieć 5G ze względu na użytkowanie wyższych częstotliwości nie jest w stanie przesyłać informacji na znaczne odległości co wymusza zastosowanie większej ilości anten.

Kiedy sieć 5G stanie się popularna?

To, czy w niedalekiej przyszłości będziesz w stanie uzyskać dostęp do sieci 5G zależy głównie od tego, gdzie mieszkasz oraz kiedy Polska zainwestuje w rozbudowę infrastruktury. Pewne jest, że sieć 5G pojawi się najpierw w największych ośrodkach miejskich i przez długi okres czasu będzie zarezerwowana jedynie dla największych miast. Polska posiada stosunkowo dobrze rozwiniętą infrastrukturę sieciową, a nadal w niektórych miejscach jest problem z dostępem do sieci w technologii 3G.

W niektórych miejscach na świecie sieć 5G już działa, chociaż jest ona znacznie ograniczona terytorialnie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych sieći AT&T i T-Mobile oferują już sieć 5G w kilku lokalizacjach, a do końca pierwszej połowy 2019 roku Verizon i Sprint również mają udostępnić infrastrukturę sieciową w 5G.

W Wielkiej Brytanii sieć 5G zostanie uruchomiona pod koniec 2019 roku. Operator EE planuje uruchomienie testów jeszcze w 2019 roku, a Vodafone i O2 już je przeprowadzają.

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: metrofone.co.uk

W Polsce Orange zadeklarowało testy sieci 5G w 2019, a faktyczne jej wdrożenie planowane jest na lata 2020-2021. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji budowa sieci 5G w Polsce pochłonie od 11 do nawet ponad 20 mld złotych. Miastem, które Ministerstwo Cyfryzacji rekomenduje do wdrożenia pilotażowej infrastruktury sieci 5G jest Łódź. Ogólnokrajowe funkcjonowanie sieci w standardzie 5G ma się rozpocząć w latach 2024-2025.

Czy Twój obecny telefon zadziała z siecią 5G?

Kiedy zadebiutuje iPhone z modemem 5G?

Źródło: apple

Niezależnie od tego, czy posiadasz zwykły telefon z klawiszami, czy najdroższą konfigurację iPhone'a XS Max Twój telefon nie będzie współpracował z siecią 5G dopóki nie będzie wyposażony w specjalny modem. Obecnie żadne z istniejących iPhone'ów nie będzie w stanie korzystać z sieci 5G. Dotyczy się to też znacznej większości urządzeń z Androidem. Wiele wygląda na to, że iPhone'y, które zostaną zaprezentowane we wrześniu 2019 roku nie będą w stanie obsługiwać sieci 5G.

Obecnie jedynie niektóre wersje flagowych smartfonów posiadają modem 5G. Są one także znacznie droższe od swoich odpowiedników z modemem 4G. Dodatkowo obecna technologia 5G zużywa dużo więcej energii, co powoduje że smartfony te muszą posiadać większe akumulatory. Przewiduje się, że technologia 5G stanie się popularniejsza i trafi do tańszych smartfonów w 2020-2021 roku.

W chwili obecnej w Polsce to jedynie ciekawostka technologiczna, której na razie nie można w żaden sposób wykorzystać.