Kierowco - komórka groźniejsza niż gadatliwy pasażer

Korzystanie z telefonu komórkowego w czasie jazdy samochodem rozprasza kierowcę w większym stopniu niż rozmowa ze współpasażerem. Wskazują na to wyniki eksperymentu amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Utah.

Wspomniana teza jest wynikiem serii eksperymentów, przeprowadzonych przez badaczy z Uniwersytetu Utah (naukowcy za pomocą symulatorów zbadali 96 osób w wieku 18 - 49 lat).

Rozmowa przez telefon w trakcie jazdy, bez względu na to, czy kierowca korzysta z zestawu głośnomówiącego, spowalnia czas jego reakcji. W wypadku osób młodych czas taki może wydłużyć się do stopnia odpowiadającego przeciętnemu czasowi reakcji starszych kierowców. W wyniku korzystania z komórki prowadzący pojazd staje się w pewien sposób "upośledzony" i to niemal do stopnia odpowiadającego ograniczeniu sprawności w wyniku spożycia alkoholu.

Używanie telefonu w czasie jazdy sprawia, że kierowca bezwiednie podjeżdża zbyt blisko do znajdujących się przed nim pojazdów oraz wykazuje większą tendencję do omijania zjazdów. Sytuacji nie poprawia nawet posiadanie zestawu głośnomówiącego. Bezpieczniejsza jest już nawet rozmowa z pasażerem pojazdu - osoba ta może bowiem ostrzec kierowcę o konieczności wykonania nieprzewidzianego manewru (np. hamowania ze względu na zmianę świateł, której prowadzący auto nie dostrzegł).

Osoby korzystające z zestawów głośnomówiących nie tylko częściej omijały zjazdy z tras, ale również - co ważniejsze - w słabszym stopniu kontrolowały auta (częściej zjeżdżały z pasa ruchu na inny). Reakcje porównywano z zachowaniem osób rozmawiających w czasie jazdy z pasażerem.

Więcej informacji, w tym materiały wideo z eksperymentów, można znaleźć na stronie Uniwersytetu Utah.

Warto także wspomnieć o badaniach przeprowadzonych niedawno przez jeden z brytyjskich instytutów badawczych, z których wynika, że dla kierowcy SMS-y są groźniejsze niż alkohol i narkotyki. Osoba pisząca SMS w czasie prowadzenia samochodu stwarza większe zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego niż kierowca pod wpływem takich używek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: