Kierunek: chmura


Kierunek: chmura

Cloud computing. Chmura infrastrukturalna

Inwestycja w serwerownię z prawdziwego zdarzenia to wydatek setek tysięcy, a nawet milionów złotych. Z jednej strony trzeba policzyć koszty zakupu serwerów, macierzy dyskowych, urządzeń sieciowych i licencji na oprogramowanie, z drugiej budowy i wyposażenia centrum danych w szybkie łącza internetowe oraz nadmiarowe systemy zasilania czy klimatyzacji. To, co jeszcze do niedawna zarezerwowane było tylko dla największych przedsiębiorstw i korporacji, za sprawą chmury stało się dostępne również dla małych i średnich firm. Wszystkie potrzebne zasoby można wynająć w ramach usługi chmury infrastrukturalnej IaaS.

Aruba Cloud ma w ofercie szeroką gamę produktów zaprojektowanych, aby spełnić odmienne wymagania różnych grup klientów: od prostych serwerów VPS Cloud Smart po usługi chmury publicznej Cloud Pro i prywatnej Private Cloud. W usłudze Cloud Pro można stworzyć własną infrastrukturę złożoną z jednego lub większej liczby serwerów z możliwością zwiększania bądź zmniejszania zasobów sprzętowych w czasie rzeczywistym oraz płacenia tylko za rzeczywiście zużyte zasoby. Wyniesienie systemów do chmury ogranicza jednorazowe inwestycje w infrastrukturę, a przy tym pozwala dokładnie kontrolować wydatki i płacić tylko za to, co w danej chwili jest używane.

Zobacz również:

  • Zakładasz firmę? Domowa chmura powinna być Twoim pierwszym pracownikiem
  • Intel ujawnia IPU - Infrastructure Processing Unit

Z kolei chmura prywatna Private Cloud pozwoli stworzyć kompletną infrastrukturę centrum danych z wirtualnymi serwerami obsługiwanymi na platformie VMware oraz zasobami sieciowymi wirtualizowanymi w oparciu o oprogramowanie VMware NSX. Całość zasobów obliczeniowych łączy wirtualna sieć prywatna, która współgra z funkcjonalną zaporą sieciową oraz modułem równoważenia obciążeń. Zarządzanie zasobami chmury, w tym automatyzacja zadań administracyjnych, odbywa się za pomocą narzędzia VMware vCloud Directory. Dane klientów zabezpieczone są za pomocą oprogramowania Veeam i dodatkowo replikowane do zewnętrznego centrum danych na wypadek katastrofy.

Kierunek: chmura

Dzięki pakietom G Suite od Google czy Microsoft Office 365 wszystkie swoje dane i aplikacje możesz

mieć dostęp do wszystkich danych w chmurze z dowolnego urządzenia z każdego miejsca na świecie

Te same technologie stosowane są w korporacyjnych centrach danych. W Aruba Cloud można je wynająć w ramach miesięcznej subskrypcji. Całość uruchamiana jest w centrum danych, a więc nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo, niezawodność i dostępność usług. Ile kosztowałoby zapewnienie podobnych warunków pracy serwerom we własnej serwerowni?

Cloud computing. Kopie w chmurze

Uniwersalna reguła dobrego backupu 3-2-1 mówi wprost: jeśli chcesz mieć pewność, że w każdej sytuacji uda ci się odzyskać dane, zawsze miej ich trzy kopie, z czego dwie zapisuj na różnych nośnikach, a co najmniej jedną przechowuj na zewnątrz firmy. Dzięki chmurze wdrożenie takiego scenariusza okazuje się być prostsze niż kiedykolwiek.

IBard to wydzielona przestrzeń dyskowa w chmurze Comarch, w której można bezpiecznie przechowywać dane z komputerów i urządzeń mobilnych pracowników. Aplikacja działa na poziomie plików, a więc idealnie nadaje się do ochrony cennych dokumentów, prezentacji, poczty e-mail czy baz danych systemu finansowo-księgowego. Co więcej, IBard oferuje funkcje synchronizacji chronionych danych między różnymi urządzeniami użytkownika oraz współdzielenie plików i katalogów między współpracownikami. Możesz go używać jako funkcjonalny dysk sieciowy.

Do ochrony fizycznych i wirtualnych serwerów polecamy zaś usługi Backup as a Service (BaaS). Proces backupu jest w pełni zautomatyzowany i umożliwia ochronę pojedynczych plików i folderów albo całych maszyn wirtualnych czy też fizycznych. Kopie zapasowe wykonywane według ustalonego harmonogramu, a odtwarzanie danych odbywa się z poziomu centralnego panelu kontrolnego. Do chmury wysyłane są tylko nowe lub zmienione bloki danych, dzięki czemu proces backupu przebiega sprawnie i nie zapycha łączy internetowych.

Cloud computing. Wszystko może być usługą

Podstawowym produktem oferowanym w ramach chmury infrastrukturalnej pozostają maszyny wirtualne, na których klienci wdrażają praktycznie dowolne systemy operacyjne i aplikacje, analogicznie jak ma to miejsce we własnych centrach danych. Wśród gotowych do wdrożenia obrazów są rozwiązania open source, w tym różnego rodzaju dystrybucje Linuksa (Red Hat, Ubuntu) i aplikacje (Docker, Puppet) oraz cała gama komercyjnych produktów, rozpoczynając od systemu Windows Server, a kończąc na bazach Oracle.

Chmura Microsoftu, podobnie zresztą jak Amazona, oferuje znacznie więcej produktów aniżeli standardowe maszyny wirtualne. Mowa o gotowych platformach do uruchamiania kontenerów, obsługi internetu rzeczy, rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego po strumieniowanie wideo. Chmura wydatnie upraszcza powoływanie takich projektów do życia, dając solidne fundamenty do budowania na niej własnych rozwiązań i aplikacji.

Kierunek: chmura

Wfirma.pl to doskonały przykład, że program do prowadzenia firmy można wynająć w chmurze,

zamiast instalować na komputerze. Aplikacja dostarczana w modelu SaaS umożliwia fakturowanie,

prowadzenie KPiR oraz spraw kadrowo-płacowych, a także obsługę magazynu

Chmura to także odmienne podejście do dostarczania usługi i aplikacji w środowisku wirtualnym. W Azure możesz obsługiwać swoje bazy danych jak dotychczas, a więc korzystając z programu SQL Server zainstalowanego w maszynie wirtualnej z systemem Windows Server lub Linux (to nowość od SQL Server 2017). Znacznie ciekawiej robi się, gdy chcemy przenieść bazy do usługi Azure SQL Database (chociaż starsze aplikacje mogą nie działać prawidłowo). To podejście ma wiele zalet. Utrzymaniem całej infrastruktury, w tym łataniem i aktualizacjami oprogramowania SQL Server, zajmuje się Microsoft, a dzięki mechanizmowi pul elastycznych moc obliczeniowa dla bazy może być automatycznie skalowana w dół i w górę bez przerywania pracy i potrzeby angażowania administratora w dodawanie kolejnych rdzeni procesora.

Na podobnej zasadzie działa usługa Azure Active Directory Domain Services, która pozwala przyłączać maszyny wirtualne w Azure do domeny bez konieczności wdrażania kontrolerów domeny. Taki kontroler w formie usługi pozwala używać zasad grupy do bezpiecznego zarządzania serwerami czy firmowych poświadczeń do uzyskiwania dostępu do zasobów. Słowem: wszystko co potrzebne, może działać jako usługa, z pominięciem całej złożoności procesu wdrażania i utrzymania kontrolerów domeny w klasycznym środowisku IT.