Kierunek: chmura

Chmura to bardzo ogólne pojęcie, które łączy w sobie aplikacje dostarczane w modelu Software as a Service (SaaS), platformy programistyczne do wdrażania własnych aplikacji w oparciu o chmury Platform as a Service (PaaS) oraz usługi chmury infrastrukturalnej Infrastructure as a Service (IaaS), które pozwalają odwzorować infrastrukturę centrum danych u zewnętrznego dostawcy. Czy można jednak prowadzić firmę, nie posiadając fizycznej infrastruktury, a krytyczne aplikacje i usługi uruchamiać na wirtualnych platformach?


Kierunek: chmura

Wiele firm już wcześniej zetknęło się z chmurą, nawet jeśli nie mają tego pełnej świadomości. W modelu SaaS dostarczanych jest mnóstwo aplikacji dla klientów biznesowych – usługi poczty, kalendarze, dyski sieciowe i narzędzia do współdzielenia plików, oprogramowanie biurowe i komunikatory. Model SaaS zakłada uruchamianie aplikacji w chmurze i dostarczanie ich klientom za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Użytkownik w żaden sposób nie zajmuje się instalacją czy utrzymaniem infrastruktury, na której te aplikacje są uruchamiane. To rola dostawcy chmury.

Są firmy, które korzystają z poczty Gmail. Nic strasznego, choć służbowa poczta w ogólnodostępnej domenie nie wygląda najlepiej. Google ma na to odpowiedź, oferując płatny pakiet G Suite z Gmailem, Dokumentami, Dyskiem i Kalendarzem w wersji dla firm. Najciekawszą funkcją pakietu wydaje się poczta we własnej domenie z opcją tworzenia grupowych adresów, np. [email protected] Ale G Suite to już w pełni profesjonalne rozwiązanie w chmurze objęte całodobową pomocą techniczną z możliwością zarządzania kontami użytkowników i opcjami zabezpieczeń z centralnej konsoli administratora.

Zobacz również:

  • Zakładasz firmę? Domowa chmura powinna być Twoim pierwszym pracownikiem
  • Intel ujawnia IPU - Infrastructure Processing Unit

Active Cloud od nazwa.pl to chmura stworzona dla biznesu

Nazwa.pl jako lider technologiczny wprowadziła usługi z rodziny Active Cloud, zapewniając swoim klientom elastyczność, bezpieczeństwo i stabilność podczas codziennego użytkowania. Nowoczesne rozwiązanie chmurowe od nazwa.pl to bezpieczne i szybkie serwery, obsługujące protokoły HTTP/2 oraz TLS 1.3, które przyspieszają komunikację pomiędzy serwerem www a przeglądarką internetową.

Elastyczność

Rozwiązania z rodziny Active Cloud od nazwa.pl to idealne narzędzie dla biznesu. Usługa jest elastyczna, co w praktyce oznacza możliwość obsługi dużego ruchu bez względu na zajętość serwera przez innych klientów. W przypadku gdy ruch wzrasta nawet kilka tysięcy razy z powodu np. jesiennej wyprzedaży, usługi Active Cloud bez problemu go obsługują, zapewniając płynność działania strony WWW czy aplikacji sklepowej. Klienci do dyspozycji mają między innymi gwarantowaną moc i nielimitowany pakiet transferu.

Bezpieczeństwo

Hosting w chmurze gwarantuje użytkownikom bezpieczeństwo danych oraz zapewnia ich nieprzerwaną dostępność. Dzięki technologii Active Cloud od nazwa.pl awaria pojedynczego fizycznego serwera lub konieczność jego konserwacji nie powoduje problemów dla żadnej z utrzymywanych stron WWW. W dodatku klienci objęci są rozszerzoną ochroną przed atakami DDoS oraz korzystają z serwerów w technologii DNS Anycast, dzięki czemu oferowane przez nich usługi działają szybko dla użytkowników z całego świata.

Stabilność

Poszczególne parametry pracy serwerów z rodziny Active Cloud, takie jak czas użycia procesora, ilość pamięci RAM czy liczba jednocześnie uruchamianych procesów zostały dobrane tak, aby strony działały płynnie - bez względu na to, czy powstały na systemach takich jak Wordpress bądź Joomla, czy też wykorzystują najpopularniejsze aplikacje do obsługi sklepów internetowych.

Krzysztof Cebrat, prezes zarządu nazwa.pl

Na chmurę stawia także największy konkurent Google. Office 365 to zbiór aplikacji i usług dostarczanych w ramach płatnej subskrypcji bezpośrednio z chmury Microsoft. Pracownicy mają dostęp do aplikacji pakietu biurowego Office, biznesowej poczty e-mail Exchange, dysku w chmurze OneDrive, komunikatora, konferencji wideo oraz funkcji społecznościowych. Usługi Office 365 usprawniają pracę w zespołach dzięki takim funkcjom jak udostępnianie plikom osobom z firmy i spoza niej, współdzielone kalendarze, czat zespołowy albo możliwość prowadzenia wieloosobowych połączeń wideo w jakości HD. Żaden serwer w firmie nie jest do tego potrzebny.

Kierunek: chmura

Nazwa.pl jako jeden z pierwszych dostawców przeniosła swoje usługi hostingowe do infrastruktury chmury. W rezultacie serwery Active Cloud łączą zalety hostingu współdzielonego z gwarancją wydajności, niezawodnością i bezpieczeństwem oferowanym przez chmurę

Cloud computing. Przestrzeń mobilna

Co łączy usługi G Suite i Office 365? Wszystkie aplikacje i usługi dostępne są na komputerze, w telefonie czy tablecie z dowolnego miejsca na świecie bez konieczności zestawiania połączeń VPN do sieci korporacyjnej ani wielokrotnego logowania się do własnych zasobów.

Ważne pliki i dokumenty mogą być przekazywane do chmury lub tam edytowane, dzięki czemu mogą być łatwo współdzielone ze współpracownikami, a ty nie musisz martwić się o wykonywanie ich kopii zapasowych. Mechanizm wersjonowania umożliwia powrót do wcześniejszej wersji dokumentu, jeśli uległ niepożądanej zmianie lub przypadkowemu nadpisaniu. Co więcej, dobra aplikacja umożliwia jednoczesną edycję dokumentów przez wiele osób, wbudowane funkcje udostępniania pozwalają zaś wygodnie wymieniać się plikami, które ze względu na zawarte poufne informacje lub duży rozmiar nie mogą lub nie powinny być przesyłane przez e-mail.

Cloud computing. Aplikacje biznesowe

W modelu SaaS dostarczanych jest wiele aplikacji wspierających biznes – od prostych programów do fakturowania przez aplikacje do prowadzenia księgowości po kompletne systemy ERP przeznaczone dla największych przedsiębiorstw. Model SaaS na dobre zmienia sposób, w jaki korzystamy z oprogramowania w firmie. Tak zaprojektowane oprogramowanie uruchamiane jest w przeglądarce internetowej, bez potrzeby instalowania dedykowanej aplikacji na komputerach pracowników. Utrzymanie infrastruktury dla programu, instalowanie aktualizacji i wdrażanie nowych funkcji, wykonywanie kopii zapasowych, a także świadczenie wsparcia technicznego spoczywa na dostawcy usługi.

Model SaaS gwarantuje mobilność, wygodę pracy oraz bezpieczeństwo. Aktualizacje systemu mające zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami prawa oraz dostarczać klientom nowych funkcji wdrażane są regularnie bez zaangażowania użytkowników, firmowe dane zaś przechowywane są w profesjonalnym centrum danych.

Zmiana oczekiwań klientów wymusza na dostawcach zmianę sposobu dostarczania oprogramowania, a wielu z nich właśnie w chmurze dostrzega ich naturalny kierunek rozwoju. Comarch już dzisiaj udostępnia swoje flagowe systemy ERP Optima, XL i Altum w formie usługi, zapewniając użytkownikom dostęp do danych i analiz 24h na dobę z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki chmurze pracownicy używają zawsze aktualnej wersji oprogramowania, a firma nie musi inwestować w budowę i utrzymanie własnych serwerów, baz danych czy oprogramowania backupu.

Kierunek: chmura

Usługa Aruba Private Cloud pozwala w pełni odwzorować środowisko IT przedsiębiorstwa w prywatnej

chmurze obliczeniowej. Usługa jest zgodna z RODO

Migrując do chmury, nie jesteśmy skazani na stosowanie gotowych, sztywnych rozwiązań ani pozbawieni profesjonalnego wsparcia na etapie wdrożenia i pracy z systemem. Doskonałym przykładem jest platforma Salesforce używana przez firmy do wsparcia procesów sprzedaży, marketingu oraz obsługi klienta. Na rynku działa wielu integratorów zajmujących się wdrażaniem tego systemu w firmach, w tym konfiguracją i modyfikacją jego wbudowanych funkcji oraz integracją z zewnętrznymi aplikacjami, np. ERP. Mimo że mowa tutaj o kompletnej platformie SaaS, istnieje możliwość tworzenia aplikacji dedykowanych dla użytkowników Salesforce’a.

Cloud computing. Hosting w chmurze

Jak donosi serwis Freshmail, każda sekunda ładowania witryny sklepu oznacza stratę 7% konwersji. W rezultacie prowadzone działania marketingowe mające przełożyć się na sprzedaż okażą się fiaskiem, jeśli potencjalni klienci będą musieli zbyt długo czekać na załadowanie się strony.

Nazwa.pl proponuje klientom usługę Cloud Hosting, opartą na infrastrukturze chmury. To nowość na rynku, która łączy zalety hostingu współdzielonego z wydajnością, niezawodnością i bezpieczeństwem oferowanym przez chmurę. W ramach serwera oferowana jest możliwość założenia dowolnej liczby skrzynek poczty e-mail dla pracowników (do pojemności konta) oraz miejsce na serwerze www do umieszczenia firmowej strony, bloga lub uruchomienia sklepu. Tym, co wyróżnia serwery Active Cloud na tle konkurencji, jest gwarancja mocy obliczeniowej dla serwera – od dwóch do ośmiu wirtualnych rdzeni na konto w zależności od wariantu usługi oraz obsługa baz danych na szybkich dyskach NVMe. Co więcej, serwer w chmurze obsługuje najnowsze protokoły HTTP/2 oraz TLS 1.3, które przyspieszają komunikację pomiędzy serwerem www a przeglądarką internetową, gwarantując szybkie wczytywanie się stron.

Kierunek: chmura

Chmura Microsoft Azure to klasyczne maszyny wirtualne i miejsce przechowywania danych oraz

szereg funkcji systemu Windows Server i aplikacji dostarczanych w formie usług takich jak Azure SQL

Database czy Azure Active Directory Domain Services