Kieszeń pełna telewizji

Mobilna telewizja i muzyka to główne tematy tegorocznej imprezy Nokia Mobility Conference (NMC 2005). Podczas imprezy przedstawiciele fińskiego koncernu zaprezentowali wizje przyszłości rynku telefonii komórkowej, przedstawili także kolejne aparaty umożliwiające korzystanie z nowych multimedialnych usług - trzy nowe modele z zawansowanej linii Nseries.

Nokia starała się przekonać zaproszonych gości o zaletach mobilnej telewizji .Według szacunków firmy analitycznej Informa do 2010 przekazy telewizyjne w mobilnym standardzie DVB-H będzie odbierać już ok. 80 mln użytkowników. To rynek którego nie można lekceważyć. Potężnym źródłem przychodów dla całego obecnego ekosystemu producent-operator-dostawca treści ma być także cyfrowa muzyka - pobierana, gromadzona i odsłuchiwana w telefonach nowej generacji.

Kieszeń pełna telewizji

Podczas konferencji w Barcelonie miała miejsce premiera trzech nowych urządzeń z rodziny Nseries. N71 to telefon nazwany następcą modelu 7110, który jako jeden z pierwszych umożliwiał korzystanie z mobilnego internetu. - Teraz użytkownik ma broadband w kieszeni - podkreśla Anssi Vanjoki, szef działu multimedia w koncernie Nokia.

Dzięki zastosowaniu Nokia Web Browser Mini Map korzystanie z internetu w komórce będzie dużo łatwiejsze - zapowiada Vanjoki. Mini Map pozwala przeglądać zawartość całej strony w pomniejszeniu, zaś wybrany fragment można oglądać w powiększeniu. N71 posiada rozkładaną obudowę, ekran o przekątnej 2,4 cala, odtwarzacz cyfrowej muzyki. Do robienia zdjęć i nagrywania filmów służy aparat o rozdzielczości 2 MP. Drugi (VGA) jest wykorzystywany przy wideorozmowach. Telefon trafi na rynek w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Kieszeń pełna telewizji

Kolejna premierowa propozycja Nokii to model N80, opracowany według standardu Universal Plug and Play. Zdaniem przedstawicieli producenta telefon może służyć jako centrum cyfrowego domu. Dzięki bezprzewodowej komunikacji w niemal każdym standardzie można przesyłać znajdujące się w telefonie dane - filmy, zdjęcia czy muzykę do zewnętrznych urządzeń -telewizora, sprzętu stereo etc. Telefon posiada aparat o rozdzielczości 3 MP. Podczas swoich wystąpień przedstawiciele organizatora stosowali termin "komputer multimedialny" w odniesieniu do nowego produktu. Wprowadzenie na rynek zaplanowano także na pierwszy kwartał przyszłego roku. Szacunkowa cena wynosi 500 euro.

Kieszeń pełna telewizji

Z kolei N92 to urządzenie przystosowane do odbioru mobilnej telewizji w standardzie DVB-H, która znajdowała się w centrum uwagi podczas tegorocznego NMC 2005. Urządzenie posiada 2,8-calowy ekran, pozwala na zapisanie 30 minut materiału telewizyjnego, umożliwia obejrzenie 30 sekundowych powtórek podczas transmisji na żywo. Telefon trafi przede wszystkim tam gdzie mobilna telewizja zostanie uruchomiona (Włochy oraz Malezja oraz tam, gdzie trwają testy tej usługi (kilkanaście krajów, głównie w Europie).

Aktualizacja: 04 listopada 2005 09:43

Warto również dodać, że Nokia bardzo poważnie traktuje open source jako biznesową alternatywę do oprogramowania o zamkniętym kodzie źródłowym. Dwa dni temu firma uruchomiła witrynęhttp://OpenSource.nokia.com , na której zostały nie tylko udostępnione aplikacje, które stworzył fiński gigant. Jest tam również spis wszystkich projektów (związanych najczęściej z Linuksem), w których Nokia brała udział.