Kieszonkowe aparaty fotograficzne

Jeszcze do niedawna niewielkie aparaty cyfrowe były raczej dziecięcymi zabawkami z powodu ich niskiej rozdzielczości i przeciętnej jakości zdjęć. Postęp techniki jest jednak tak szybki, że kieszonkowy aparat może już wykonywać zadania, które do tej pory wymagały profesjonalnego sprzętu.


Jeszcze do niedawna niewielkie aparaty cyfrowe były raczej dziecięcymi zabawkami z powodu ich niskiej rozdzielczości i przeciętnej jakości zdjęć. Postęp techniki jest jednak tak szybki, że kieszonkowy aparat może już wykonywać zadania, które do tej pory wymagały profesjonalnego sprzętu.

Ostatnie lata są świadectwem gwałtownego rozwoju cyfrowych aparatów fotograficznych. Obecnie możemy nosić w kieszeni aparat o możliwościach, które jeszcze niedawno były niedościgłym marzeniem wielu fotografików.

Z drugiej strony, rynek aparatów kompaktowych staje się coraz mniej kompaktowy, ponieważ producenci dodają coraz większe obiektywy, dążąc do uzyskania jak najlepszych danych technicznych kosztem wygody korzystania.

Jednak już za połowę ceny topowego modelu możemy kupić aparat 5 lub 6 MP z obiektywem zoom 2x lub 3x w niewielkiej i wygodnej obudowie. Aparaty tego typu sprawdzają się świetnie w codziennym fotografowaniu, na wakacjach, a nawet w niektórych zastosowaniach profesjonalnych. Jeszcze do niedawna zawodowi graficy byli zainteresowani wyłącznie cyfrowymi lustrzankami, ale warto dokładnie się przyjrzeć obecnej generacji aparatów kieszonkowych.

Kieszonkowe aparaty fotograficzne

Porównanie wszystkich aparatów

Na rynku dostępny jest ogromny wybór urządzeń tego typu. Do testów wybraliśmy osiem modeli, które spełniły nasze wymagania w zakresie wielkości, jakości wykonania, jakości zdjęć i stylu. Aparat fotograficzny musi być przede wszystkim funkcjonalny, ale nie zaszkodzi, jeśli będzie również dobrze wyglądał. W teście nie koncentrujemy się nadmiernie na rozdzielczości, ponieważ z doświadczenia wiemy, że 5 MP to wystarczająca wielkość do typowych zastosowań. Wszystkie testowane aparaty wyposażono w matryce 5, 6 lub 7 MP.

Kilka lat temu pojawiły się już czujniki 8 MP, ale występowało zbyt wiele problemów z zakłóceniami, przez co producenci musieli ograniczać czułość, a także ograniczać wpływ drgań aparatu. Czujniki 7 MP pojawiły się mniej więcej rok później, rozwiązując większość problemów z zakłóceniami.

Niestety, w dalszym ciągu cechują się one dość niską czułością. W naszych testach odkryliśmy niewielkie różnice w jakości obrazu między modelami aparatów 5 i 7 MP. Unikalna matryca Super-CCD 6,3 MP firmy Fuji zapewnia najlepszą jakość zdjęć, dzięki najmniejszemu poziomowi rozmycia szczegółów.

Testowane aparaty mają wysuwane obiektywy, które są zabezpieczane automatyczną osłoną chroniącą przed zarysowaniami, kurzem i odciskami palców. Co ciekawe, obiektywy Sony i Nikon nie wysuwają się z obudowy nawet po włączeniu aparatu.

Styl i atrakcyjny wygląd to bardzo ważne cechy wpływające na wybór aparatu. Canon jest postrzegany jako marka o wysokiej jakości, czego świadectwem są modele z serii Ixus. W porównaniu z niektórymi innymi aparatami model Ixus 700 wydaje się zbyt duży, a do tego wygląda dość zwyczajnie. Przyjemnie zaokrąglony Olympus może pomylić się z nowoczesnym telefonem komórkowym, a ultrapłaski Sony T7 wywołuje gorące wyrazy uznania. Z drugiej strony, aparat Sony jest zbyt cienki, aby trzymać go wygodnie w ręku i zachować odpowiednią stabilność.

Oprócz tego obiektyw znajduje się zbyt blisko górnej krawędzi, przez co łatwo zasłonić go palcami. Ogólnie rzecz biorąc, im grubszy aparat, tym łatwiejsza jego obsługa.

W zestawie z Nikonem można znaleźć stację dokującą, natomiast w przypadku aparatu HP jest to urządzenie opcjonalne. Stacja służy do połączenia z komputerem, a często także do ładowania baterii. Jest to całkiem wygodne w codziennym użytkowaniu. Aparat Sony jest wyposażony w specjalne przypinane złącza i adapter statywu, ponieważ korpus jest zbyt cienki, aby zmieścić na nim standardowe złącza. Oprócz tego używana jest dodatkowa ładowarka baterii.

Akcesoria

Nawet najlepsze kieszonkowe kompakty są dość ograniczone. Żaden aparat nie obsługuje zewnętrznych lamp błyskowych, filtrów ani dodatkowych obiektów, aczkolwiek niektórzy producenci takich urządzeń wynajdują specjalne metody użycia tych akcesoriów (na przykład za pomocą zapięcia na rzepy). Z wyjątkiem aparatu firmy Ricoh żadna testowana cyfrówka nie zapewnia obiektywów z odpowiednio szerokim kątem (jest to typowy problem również w przypadku większych aparatów). Monitory LCD są zwykle nieruchome; wyjątkiem jest tutaj Pentax, wyposażony w doskonały obrotowy ekran LCD, który ułatwia fotografowania w jasnym świetle słonecznym. Jedynie aparaty Canon, HP i Pentax są wyposażone w optyczne celowniki, które są przydatne w wielu sytuacjach. Producenci nie mogą się zdecydować, czy oferowane przez nich aparaty są przeznaczone dla zwykłych użytkowników, czy też osób, które chcą mieć ręczną kontrolę nad ujęciami. Wszystkie testowane aparaty zapewniają pełną automatykę, ale zwykle dostępna jest możliwość ręcznej zmiany niektórych ustawień. Czasami możliwe jest tylko zwiększenie lub zmniejszenie wartości ekspozycji (EV), natomiast Pentax zapewnia wszystkie ustawienia ręczne, włącznie z priorytetem przysłony lub migawki. Aby ograniczyć wielkość korpusu, wszystkie aparaty korzystają z kart pamięci Secure Digital lub xD zamiast kart Compact Flash używanych w większych modelach. Jedynie Sony lansuje własny standard w postaci kart Memory Stick Duo drugiej generacji, których wielkość jest zbliżona do kart SD.

Nie zapomnij o pamięci

Karty pamięci dostarczane wraz z aparatami mają zbyt małą pojemność, na przykład karta SD 32 MB, która jest sprzedawana wraz z Ixusem, pozwoli zrobić jedynie kilka zdjęć o pełnej rozdzielczości. Aparaty 5 i 7 MP wymagają dużo miejsca, przez co najlepiej od razu kupić dodatkową kartę o pojemności 256 MB lub większej.

Niestety, żaden z testowanych aparatów nie pozwala zapisywać zdjęć w formacie RAW, co jest sporym rozczarowaniem.

Aby zapewnić maksymalną jakość obrazu, niektóre urządzenia obsługują nieskompresowany format TIFF. Wymaga to jednak użycia kart pamięci o dużej pojemności. Warto zauważyć, że kilka aparatów dysponuje również pamięcią wbudowaną, która może przydać się po zapełnieniu nośnika.

Przesyłanie zdjęć do komputera odbywa się przy użyciu standardu USB lub, w większości przypadków, USB 2.0. Wydaje się jednak, że nawet tani czytnik kart USB 2.0 będzie znacznie szybszy. Aparaty obsługują także technologię PictBridge, która pozwala przesyłać zdjęcia do drukarki bez pośrednictwa komputera.

Canon Digital Ixus 700

Kieszonkowe aparaty fotograficzne

Aparaty z serii Digital Ixus były prawdopodobnie pierwszymi kieszonkowymi aparatami z metalowymi korpusami, wysokim poziomem wykonania, dobrą jakością obrazu i dobrymi obiektywami. Model Ixus 700 jest trochę większy niż Ixus 50 5 MP, ale pod względem wielkości plasuje się w środku stawki testowanych aparatów. Korzysta z tej samej matrycy CCD 7,1 MP, szybkiego procesora DIGIC i wygodnego interfejsu użytkownika co znacznie większy i droższy Canon G6. Brakuje jednak wygodnego, obracanego monitora LCD, pełnych ustawień ręcznych i złącza zewnętrznej lampy błyskowej. Czas potrzebny na uruchomienie aparatu jest bardzo krótki - około 1 sekundy. Również czas reakcji migawki jest lepszy od przeciętnej, aczkolwiek trochę dłuższy od aparatu Sony. Tryb makro cechuje się bardzo dobrą jakością, podobnie jak zdjęcia wykonane z użyciem lampy błyskowej. Ponieważ jednak lampa znajduje się bardzo blisko obiektywu, w rogu zbliżenia można zaobserwować niewielki cień.

Niewielkim problemem jest możliwość przypadkowego przełączenia głównego pokrętła wyboru trybów i zmiany ustawień.

Aparat pozwala w prosty sposób tworzyć zdjęcia panoramiczne, a następnie obrabiać je w dołączonym programie Photostitch. Użycie obudowy wodoodpornej WP-DC70 pozwala fotografować pod wodą. Wbudowane funkcje edycji umożliwiają zmianę balansu kolorów, a nawet zastąpienie wybranego koloru innym.

Jakość obrazu jest doskonała i cechuje się minimalnym ziarnem. Brakuje jednak obsługi formatów TIFF i RAW. Ixus 700 wygląda naprawdę atrakcyjnie, ale jest jednym z najdroższych aparatów w naszym zestawieniu. Gdyby nie brak właściwych ustawień ręcznych, ten mniejszy i lżejszy krewniak PowerShota G6 zająłby jeszcze wyższą pozycję w naszym zestawieniu.

Producent: Canon

Kontakt:http://www.canon.pl

Cena: 1700 zł