Kieszonkowy kompan

Coraz bardziej zaciera się granica między telefonem, palmem a internetowym terminalem. Ericsson MC218 jest tego najlepszym przykładem.

Coraz bardziej zaciera się granica między telefonem, palmem a internetowym terminalem. Ericsson MC218 jest tego najlepszym przykładem.

Asystent cyfrowy MC218 jest jednym z rozwiązań oferowanych przez firm Ericsson rozszerzających zastosowania telefonu komórkowego. Produkowany jest dla Ericssona przez firmę Psion w ramach umowy OEM i według jego specyfikacji. Współpracuje ze wszystkimi modelami telefonów komórkowych firmy Ericsson wyposażonych w port IrDa. Dla starszych aparatów producent w zestawie oferuje dodatkowy moduł IrDa montowany w gnieździe rozszerzeń telefonu. MC218 posiada bogaty zestaw narzędzi i wyposażono go w nowatorskie rozwiązania. Konstrukcje asystenta oparto na 32 bitowym procesorze ARM 710T, taktowanym częstotliwością 36,864 MHz. Urządzenie to wyposażone jest we własna pamięć operacyjną. MC218 ma zainstalowane 16 MB pamięci RAM oraz 12 MB pamięci ROM. Asystent został wyposażony w wyświetlacz dotykowy, pracujący z rozdzielczością 640 x 240 pixeli. Umożliwia wyświetlanie obrazu w 16 odcieniach szarości. Wyświetlacz wyposażono również w 14 stałych ikon reagujących na dotyk. 9 ikon obsługuje wybór programów, natomiast 5 przeznaczono na obsługę komend. Obsługa ekranu odbywa się za pomocą specjalnego piórka, które można chować we wnętrzu obudowy. Wyświetlacz posiada możliwość wyświetlania obrazu. MC218 posiada 53 klawiszowa klawiaturę o wygodnych w użyciu, dużych dwustanowych klawiszach.

Kieszonkowy kompan
Klawiatura urządzenia oprócz standardowych alfa-numerycznych, posiada również klawisze funkcyjne. Pozwalają one między innymi na załączanie urządzenia, regulację kontrastu i wywoływanie opcji menu. Asystent w przypadku braku aktywności użytkownika samodzielnie przechodzi w stan uśpienia. Z innymi dodatkowymi MC218 kontaktuje się za pomocą portu IrDa oraz złącza RS232 ( kabel połączeniowy w komplecie). Dzięki wyposażeniu asystenta w modem pozwalający na przesyłanie danych z szybkościami 115,2 kb/s, komunikacja odbywa się szybko i bezproblemowo. Urządzenie zasilane jest dwoma standardowymi bateriami typu AA, pozwalającymi na 40 godzin ciągłej pracy.

Ericsson MC218

Producent: Ericsson, Szwecja

http://mobile.ericsson.com/mc218/##

Informacje: Ciszewski Public Relations

ul.Wilanowska 313A, 02-665 Warszawa#

Tel. (22) 853 32 36, Fax. (22) 843 53 48

Wymiary: 172 x 90 x 24 mm##

Waga: 350 g.###

Cena: 3220 zł

Ericsson MC218 sterowany jest systemem EPOC, będącym wspólnym rozwiązaniem firm Ericsson, Psion i Symbian. System oferuje pełny zestaw narzędzi do zarządzania informacjami osobistymi użytkownika. Dzięki rozwiązaniom firmy Symbion dedykowanym dla urządzeń łączności bezprzewodowej, stworzono oprogramowanie o dużej energooszczędności i prostocie obsługi. Oprogramowanie zainstalowane w asystencie pozwala na dostęp stron internetowych WAP. Wbudowano również przeglądarkę WWW obsługującą język HTML. Urządzenie wyposażono w dużą ilość dodatkowego oprogramowania. MC218 posiada edytor tekstowy oraz arkusz kalkulacyjny, możliwościami niewiele różniące się od dostępnych w komputerach stacjonarnych. Przydatną ciekawostką jest wyposażenie go w podręczny szkicownik pozwalający użytkownikowi rysować przy pomocy piórka. W skład oprogramowania obsługi informacji osobistych wchodzi poczta elektroniczna, notatnik, baza kontaktów, baza danych, kalendarz z organizerem. Dodatkowymi opcjami są: zegar podający czas dowolnej strefy czasowej, budzik oraz gry. Bardzo ciekawą opcja program Postcard, pozwalający na tworzenie kartek pocztowych. Umożliwia on wstawianie zdjęć bezpośrednio z aparatu cyfrowego zgodnych ze standardem IrTran-P. Program pozwala na zmianę formatu zachowanego zdjęcia w celu zaoszczędzenia miejsca w pamięci asystenta. Zapis oryginalnego zdjęcia w rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli wymaga wolnych 400 kB pamięci. Przeprowadzony przez nas test przesyłania zdjęcia z aparatu cyfrowego Casio Qx-2000UX/Ir wypadł pomyślenie. Aparat bezproblemowo rozpoznał MC218 a przesyłanie zdjęcia o rozdzielczości 800 x 600 pikseli zajęło 28 sekund. Istnieje również możliwość wstawiani zdjęć z plików oraz bezpośrednio z karty CompactFlash aparatu. Standardowo wydruk z organizera odbywa się za pośrednictwem komputera, istnieje jednak możliwość wydruku bezpośredniego, po zastosowaniu dodatkowego osprzętu pozwalającego na podłączenia MC218 do portu drukarki. Asystenta wyposażono w dyktafon. MC218 posiada wbudowany głośnik o mocy 0,5 W.

Do Ericssona MC218 producent dołącza CD zawierające między innymi pełną instrukcję obsługi w kilkunastu językach, także w języku polskim.