Kieszonkowy pecet OQO

12,4 x 8,6 x 2,3 cm - to wymiary urządzenia o nazwie Ultra Personal Computer, które na targach CES zaprezentowała firma OQO. Jej przedstawiciele zapewniają, że UPC to w pełni funkcjonalny komputer PC, możliwościami odpowiadający typowemu notebookowi.

"Ta maszyna ma taką samą 'moc' i funkcjonalność jak komputer przenośny" - tłumaczy Andrew Popell, szef OQO - "Z powodzeniem nadaje się np. do pracy w sieci, słuchania plików MP3, czy oglądania filmów".

OQO UPC

OQO UPC

UPC wyposażony jest w procesor Crusoe 1 GHz, 256 MB pamięci RAM, dysk o pojemności 20 GB oraz 5-calowy wyświetlacz LCD. Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows XP. Urządzenie ma również, rzecz jasna, klawiaturę (znajduje się na niej 57 przycisków), miniaturowy manipulator, zastępujący mysz oraz rolkę. Dzięki wyposażeniu komputera w dotykowy wyświetlacz oraz rysik, możliwe jest wykorzystanie go jako handhelda.

OQO UPC

OQO UPC

Konfigurację Ultra Personal Computer uzupełniają: porty USB 1.1 i FireWire, wbudowana bezprzewodowa karta sieciowa oraz moduł, umożliwiający korzystanie z Bluetooth. W przyszłości możliwe będzie również dokupienie stacji dokującej, zawierającej m.in. kartę 3D, złącze Ethernet oraz dodatkowe porty USB i FireWire. Komputer zasilany jest baterią litowo-jonową, która wystarcza, według producenta, na 2 do 6 godzin pracy (w zależności od tego, do czego wykorzystywany jest komputer).

Sprzedaż UPC ma rozpocząć się na początku czerwca. Ceny urządzenia jeszcze nie ustalono.


Zobacz również