Kije, dziurki i kulki

Zazwyczaj, gdy ludzie spotykają się przy stole bilardowym - mam na myśli klasyczny stół, a nie stół do snookera - grają tylko w jeden lub dwa gatunki gry: w tzw. ósemkę lub dziewiątkę. Czyż to nie nudne?


Zazwyczaj, gdy ludzie spotykają się przy stole bilardowym - mam na myśli klasyczny stół, a nie stół do snookera - grają tylko w jeden lub dwa gatunki gry: w tzw. ósemkę lub dziewiątkę. Czyż to nie nudne?

3D Ultra Cool Pool

Kije, dziurki i kulki
Nowa gra firmy Sierra Attractions uwięzi Ciebie i Twoich znajomych przy komputerze. Zawiera aż dziesięć różnych gatunków bilarda, w tym także zupełnie nowe, wymyślone, przy nietypowych stołach o fantazyjnych kształtach.

W grę wbudowany jest także wirtualny nauczyciel, który za pomocą scenek wideo wyjaśnia podstawy gry w bilarda, reguły każdego z gatunków oraz pokazuje kilka przydatnych trików.

"3D Ultra Cool Pool" charakteryzuje się dopracowaną grafiką, płynną animacją oraz niezwykłą prostotą obsługi. Grą steruje się za pomocą myszy, w tym nawet siłą uderzenia bili. W zależności od tego, jak mocno pchniesz mysz do przodu, tak mocno zostanie popchnięta bila. Stół możesz obserwować z kilku perspektyw, w tym z najważniejszej, tj. perspektywy kija bilardowego. Możesz także dowolnie przybliżać lub oddalać obraz. W sumie realizm gry niewiele odbiega od rzeczywistości, może z wyjątkiem tego, że nie nabiegasz wkoło stołu, szukając jak najlepszej pozycji do oddania strzału i nie pobrudzisz sobie palców kredą przy pocieraniu czubka kija.

Kije, dziurki i kulki
Możesz grać zarówno z komputerem, co przy wyższym stopniu trudności jest wręcz zabójcze, lub z innym graczem.

Przejdźmy do najciekawszej części, to znaczy do gatunków bilarda w "3D Ultra Cool Pool". Jak już wcześniej wspomniałem, do Twojej dyspozycji jest dziesięć rodzajów tej gry, w tym pięć to bilard klasyczny (na zwykłym stole), a pozostała połowa to wariacje na temat, z zastosowaniem stołów o fantazyjnych kształtach oraz innych nietypowych przedmiotów.

8 Ball

To najbardziej popularna odmiana bilarda. Jej zasady są proste: należy wbić w łuzy wszystkie swoje bile zanim zrobi to rywal, a na końcu posłać do dziury ostatnią, czarną bilę.

Basic Pocket Billiards

To odmiana dla bardziej doświadczonych graczy. Każdy z nich musi bowiem deklarować, która z bil w konsekwencji uderzenia, wpadnie do której łuzy. Gracze są nagradzani za każde rozbicie zgodne z deklaracją i powtarzają kolejkę aż do faulu, którym jest rozbicie niezgodne z deklarowanym. Punktacja jest ustalana według numerów na bilach. Zatem zwycięża nie zawsze ten, kto wbije ostatnią bilę do łuzy, a ten ktozbierze więcej punktów.

9 ball

To odmiana bilarda dla strategów i wielbicieli trików. Celem jest wbicie bil według porządku liczbowego. Jednak wygrywa ten, kto wbije bilę nr 9. Dopóki jednak nie zostaną wbite bile z niższymi numerami, można próbować wbić tę bilę przez inną z właściwym kolejnym numerem.

Cutthroat

Bardzo śmieszna gra. Polega na wbiciu bil przeciwników do łuz, zanim oni zrobią to samo z Twoimi. Jest to bardzo szybka gra i partie nie trwają dłużej jak kilkadziesiąt sekund.

Rotation

Trochę inna wariacja gry "9 Ball". Uderzając najniżej numerowaną bilę znajdującą się danej chwili na stole, wbić jak najwięcej innych do swojej łuzy.

Chameleon Ball

Każdy z graczy ma własną bilę w danym kolorze. Pozostałe bile znajdujące się na stole są neutralne. Zadaniem graczy jest takie rozbijanie swoją bilą, aby trącać neutralne bile, które zmieniają kolor na kolor bili, która je trafiła. Wygrywa ten, kto wbije do łuz więcej przekolorowanych bil.

Poker

Bilardowa wersja karcianej gry "Vegas hit Poker". Na stole są rozmieszczone karty, a wbijanie ich do łuz odsłania je. Gracz, który w ten sposób zdobędzie wyższe karty, wygrywa.

Rocket Ball

Trochę podobna do gry "8 Ball". Jedna z bil na stole jest bilą "rakietową", kiedy Twoja bila rozgrywająca w nią trafi, dostaje rakietowego rozpędu i przez chwilę bezładnie toczy się po stole, uderzając inne bile. Jeżeli przypadkiem wpadnie do łuzy, przeciwnik za każdą wbitą bilę dostanie dwa punkty. Wygrywa ten, kto zdobędzie więcej punktów.

24 Cents

Bilardowa wersja gry w oczko. Na 24-centowym stole znajdują się trzy rodzaje bil: ćwiartka, dwie dziesiątki, cztery piątki i osiem jedynek. Każda bila po wpadnięciu do łuzy jest warta tyle co nominał. Wygrywa ten z graczy, który pierwszy zdobędzie łącznie 24 lub 50 centów.

Mad Bomber

Małe bomby zegarowe znajdują się na stole. Każdorazowe trącenie ich bilą powoduje zmniejszenie czasu pozostałego do wybuchu. Zadaniem gracza jest wtrącenie wszystkich bomb do łuz, zanim ich liczniki osiągną zero.

Jest o najlepsza gra bilardowa, jaką do tej pory widziałem. Oczywiście możesz sprawdzić się jako bilardowy rekin i pograć w demo "3D Ultra Cool Pool" znajdujące się na naszym CD-ROM.