Kilka kliknięć

Zamiast męczyć się z rozbudowanymi pakietami graficznymi można użyć prostszych, choć równie efektownych narzędzi. Na krążku CD-ROM dołączonym do tego numeru znajdziesz cztery w pełni funkcjonalne programy, które ułatwią Ci pracę z cyfrowymi zdjęciami.


Zamiast męczyć się z rozbudowanymi pakietami graficznymi można użyć prostszych, choć równie efektownych narzędzi. Na krążku CD-ROM dołączonym do tego numeru znajdziesz cztery w pełni funkcjonalne programy, które ułatwią Ci pracę z cyfrowymi zdjęciami.

Zakres zastosowań każdego z nich jest ograniczony - programy służą do wykonywania konkretnych operacji na zeskanowanych lub wykonanych cyfrowym aparatem fotografiach. Przyjrzałem się każdemu z nich. W zakresie realizowanych przez siebie funkcji sprawdzają się dużo lepiej niż skomplikowane programy fotoedycyjne. Wystarczy tylko kilka kliknięć

- CleanSkin FX, ColorCast FX, Digital Camera Enhancer i RGB Ligts to świetne uzupełnienie domowego zestawu narzędzi fotoedycyjnych.

CleanSkinFX

Kilka kliknięć

Przed i po zabiegu.

Próbowałeś kiedyś wykonać portret? Jeśli tak, na pewno jest Ci znany problem miejscowych przebarwień skóry, drobnych uszkodzeń czy zaczerwienień. Odbitka lub wydruk bezlitośnie obnażają nasze niedoskonałości. Powiększona do rozmiarów dużej pocztówki i wydrukowana przy wysokim kontraście twarz wygląda dobrze tylko, jeśli pokryjemy ją wcześniej grubą warstwą podkładu. Okazuje się, że lekarstwem na bolączki portrecistów-amatorów może być komputerowa obróbka zdjęć. Proste narzędzie - CleanSkinFX sprawi, że skóra zostanie w czarodziejski sposób wygładzona.

Program jest bardzo prosty w użyciu. Po uruchomieniu po prostu kliknij przycisk Load, a następnie wybierz zbiór w którym znajduje się fotografia. Format zapisu jest dowolny: CleanSkinFX akceptuje pliki JPG, BMP, PCX, TIFF itd. Kiedy zdjęcie zostanie otwarte, pojawi się w lewym oknie programu, a proces wygładzania rozpocznie się automatycznie. Obróbka nie trwa długo. Podczas prób okazało się, że zdjęcie w formacie 800x600 pikseli jest przetwarzane zaledwie przez kilkanaście sekund. Po upływie tego czasu gotowa, zmieniona fotografia pojawia się w prawym panelu. Aby ją zachować, wystarczy kliknąć Save.

Program najlepiej sprawdza się w przypadku dużych zdjęć wykonanych cyfrowym aparatem lub wskanowanych w dużej rozdzielczości. Poza tym należy pamiętać, że fotografowane osoby muszą być rasy białej. CleanSkinFX jest dostosowany tylko do tego koloru skóry.

Wygładzanie przebiega dwuetapowo. Jeśli efekt pracy programu będzie za bardzo widoczny, możesz usunąć zaznaczenie pola Double Clean. W przypadkach zaczerwienień przydatna okazuje się opcja Enhance pink przesuwająca barwę skóry w stronę różu. Kolor skóry ulegnie co prawda lekkiemu zniekształceniu, ale korzyścią jest zamaskowanie przebarwień.

Działanie programu jest bardzo efektowne. Zanim ogarnie Cię mania "oczyszczania", dobrze się jednak zastanów. Wygładzona skóra wygląda ładniej, ale obróbka całego zdjęcia pogarsza jego jakość. Zmiany stają się widoczne przy powiększeniu obrazu - właśnie dlatego autorzy polecają jego stosowanie tylko do zdjęć zachowanych w naprawdę dużej rozdzielczości.

ColorCastFX

Duża część zdjęć wykonywanych przez adeptów sztuki fotografowania jest źle naświetlona. Piękny krajobraz po przeniesieniu na papier okazuje się ciemny i ponury, a znajomy sfotografowany na tle słonecznego nieba prawie w ogóle nie jest widoczny.

Kilka kliknięć

Nareszcie trochę światła.

ColorCastFX to nieskomplikowane, ale bardzo skuteczne narzędzie walki z efektami doboru złych parametrów ekspozycji. Obsługa CCFX jest podobna jak CleanSkinFX. Po uruchomieniu programu kliknij przycisk Load, a następnie wskaż zbiór ze zdjęciem, które chciałbyś poprawić. Kiedy zostanie ono załadowane i pojawi się w lewej części okna, można rozpocząć pracę.

Jedyne dostępne regulatory to dwa suwaki umieszczone na dole. Pierwszy - Color Cast Fix służy do regulacji temperatury obrazu. Poruszając nim, spowodujesz delikatne zmiany nasycenia składowych kolorów zdjęcia. Ruch w lewo powoduje "obniżanie temperatury" i dominację barwy niebieskiej, ruch w prawo - ocieplanie. Wypróbuj - przekonasz się, jak łatwo można spowodować, że przez większe nasycenie barw np. ponury budynek zamieni się w przytulny, wesoły domek. Drugi regulator (Auto Gamma) służy do rozjaśniania zacienionych partii obrazu. Dzięki niemu np. sprawisz, że sfotografowany znajomy wyłoni się z cienia, a trawa przed domem nabierze barw.

Podobnie jak w innych programach tej serii efekty swoich eksperymentów możesz nagrać, klikając przycisk Save.

Dobrane do pojedynczego zdjęcia pozycje dwóch regulatorów dobrze jest zapamiętać. Często się zdarza, że podobne wady są charakterystyczne dla całej serii ujęć lub w ogóle dla zdjęć wykonywanych konkretnym aparatem. W tym celu klikając Add obok pola Preset można utworzyć "profil" przechowywany w zbiorze tekstowym.

Mimo dostępności tak wygodnych narzędzi jak ColorCastFX lepiej jest zadbać o dobre naświetlenie zdjęć już na etapie ich wykonywania. Jeśli np. używasz aparatu cyfrowego z centralnym pomiarem światła, wbudowany procesor dobierze czas ekspozycji i otwór przysłony odpowiednio dla środkowego obszaru kadru. Komponując ujęcie, w którym fotografowana osoba jest widoczna na tle jasnego nieba i nie znajduje się na środku kadru, lepiej wpierw wycelować obiektyw w stronę interesującego nas obiektu, przytrzymać spust migawki naciśnięty do połowy i dopiero wtedy, nie puszczając, go kadrować ujęcie. Efekt? Parametry zostaną dobrane lepiej dla stojącej w cieniu osoby, a nie bardzo jasnego nieba.

Digital Camera Enhancer

Z całej kolekcji bezpłatnych narzędzi MediaChance ten program wymaga największej uwagi. Mimo pozornej prostoty stanowi najpotężniejszy z przedstawionych instrumentów. Jak wskazuje jego nazwa, pomoże rozszerzyć możliwości posiadanego aparatu fotograficznego lub skanera. Do korzystania z niego potrzeba jednak pewnej wiedzy i, jeśli nie chce Ci się zastanawiać nad sposobem jego działania, nie trać czasu na jego instalowanie.

Kilka kliknięć

Jeszcze tylko ostatnia poprawka.

Najważniejsza funkcja DCE to zmniejszanie udziału szumów w obrazie i jego wygładzanie. Poza tym dostępne regulatory pozwalają rozjaśniać zdjęcia, zmieniać nasycenie barw itd. Wytłumianie szumów i wygładzanie powierzchni (suwak De Niser) w przypadku fotografii zapisanych w dużej rozdzielczości wychodzi im na dobre. Powinieneś jednak uważać - w praktyce algorytm polega przecież na filtrowaniu dolnoprzepustowym. Drobne detale, subtelne różnice między sąsiadującymi polami ulegną spłaszczeniu. Efekt jest korzystny, ale tylko w odpowiedniej skali. Dlatego autorzy umieścili pod oknem z obrazem wynikowym przełącznik trybów: Landscape, Mid Details i Close-Up. Używaj ich tak, jak przełączników programowych w automatycznym aparacie. Jeśli zdjęcie to portret i chciałbyś wygładzić trochę przebarwienia skóry modela, zaznacz Close-Up. Jeżeli fotografia przedstawia widok z oddali, kliknij Landscape.

Oprócz zaawansowanych funkcji filtracyjnych program udostępnia także zupełnie zwyczajne, jak wyostrzanie zdjęcia (Enh. Details) czy zmiana nasycenia barw (Color).

Praca z programem jest bardzo prosta. Ładowanie zdjęcia realizuje się przez kliknięcie przycisku Load, a zapis efektu pracy przez kliknięcie Save. Wszystkie operacje na wczytanym zdjęciu wykonywane są natychmiast po zmianie położenia któregokolwiek z regulatorów.

Skuteczne wykorzystywanie DCE wymaga pewnego umiaru. Wszystkie zmiany są na tyle niewielkie, że może się zdarzyć, że nawet ich nie zauważysz. Przesuwanie suwaków w skrajne położenia w celu uzyskania idealnego zdjęcia nie zda się na wiele - program nie jest przecież w stanie zwiększyć rozdzielczości skanu czy możliwości Twojego aparatu. Poza tym warto pamiętać, żeby nie usuwać oryginalnych plików po ich obróbce.