Kilka nowości dotyczących Ubuntu

Niedawno ponownie przywrócono do życia portal Ubuntustats.com, ukazujący ruch społeczeństwa open source skupionego wokół dystrybucji Ubuntu. Twórcy systemu podali również dwie ciekawostki dotyczące przyszłej edycji Hardy Heron systemu.

Kilka nowości dotyczących Ubuntu

Ubuntustats.com

Strona uUbuntustats.com była nieaktywna już od kilku miesięcy, lecz jej administratorzy (Martin Albisetti i Felipe Lerena) postanowili wznowić jej działalność. Portal nie ma rzeczywistej wartości praktycznej. Śledzi on jedynie wydarzenia na wszystkich frontach rozwoju projektu Ubuntu, wliczając w to posty na forach tematycznych, wpisy na stronach launchpad i nowe pomysły w dziale brainstorm. Niektóre dane są aktualizowane na tyle szybko, że jeden człowiek nie ma szans na bieżąco ich analizować, dlatego portal ten jest w tej chwili raczej wyznacznikiem ruchu społeczności, niż źródłem wiedzy o oprogramowaniu.

W ubiegłym tygodniu twórcy ogłosili również dwie nowe wiadomości dotyczące dystrybucji Hardy Heron. Pierwszą z nich jest zrezygnowanie z domyślnie aktywowanej usługi indeksowania plików przez program Tracker. Usługa ta widocznie wpływała na wydajność systemu i wiele osób zgłosiło dezaprobatę dla aktywowania jej również w edycji 8.04. Oczywiście, funkcję będzie można uruchomić ponownie poprzez zmianę odpowiednich danych w pliku konfiguracyjnym aplikacji tracker. Ponadto podjęto decyzję odnośnie oficjalnie wspieranych architektur edycji Hardy Heron LTS. Tym razem do dyspozycji będziemy mieli jedynie architektury amd64 i i368. Zabraknie wśród nich architektury SPARC.

Zobacz również:

  • Linux bezpieczny? Odkryto podatność obecną w nim od... 12 lat