Kilka "pamięciowych" nowości

Rynek pamięci przeznaczonych do wspołpracy z różnymi przenośnymi urządzeniami takimi jak aparaty fotograficzne i odtwarzacze multimedialne poszerzył się o kilka nowych produktów. W sklepach pojawiły się nowe karty pamięci SDHC firmy Apacer Technology oraz karta miniSDHC firmy Transcend Information. Ta ostatnia przedstawiła ponadto przenośną pamięć USB z rodziny JetFlash.

Kilka "pamięciowych" nowości

Nowa karta SD Apacera

Firma Apacer Technology poszerzyła swoją ofertę o nowe karty SDHC (SD High Capacity) klasy szóstej (4 GB) oraz klasy drugiej (4 i 8 GB). Można przy tej okazji przypomnieć, że są to karty skonstruowane w oparciu o wersję 2.00 specyfikacji kart Secure Digital (SD). Stworzone one zostały głownie z myślą o zapisywaniu nagrań wideo i zdjęć w wysokiej rozdzielczości (stworzono kilka klas charakteryzujących się różną minimalną szybkością ciągłego przesyłania danych: klasa 2: 2 MB/s; klasa 4: 4 MB/s; klasa 6: 6 MB/s.). Nowości dysponują systemem plików FAT 32, funkcją korekcji ECC (Error Correcting Code) oraz obsługą systemu zabezpieczającego o nazwie CPRM (Copy Protection for Recordable Media).

Z kolei firma Transcend Information przedstawiła kartę SDHC w rozmiarze mini (wymiary - 21,5 x 20 x 1,4 mm, waga - 1 g) oferującą pojemność 4 GB. Nowość zapewnia transfer wynikający z drugiej klasy wspomnianej wcześniej specyfikacji oraz podobnie jak poprzednie produkty wyposażona została w funkcję ECC.

Kilka "pamięciowych" nowości

Karta miniSD Transcend Information

Wraz z nową pamięcią w ofercie firmy pojawiła się nowa pamięć przenośną - JetFlash 180. Urzadzenie, które dostępne jest w trzech wersjach różniących się pojemnością (1 GB - TS1GJF180, 2 GB - TS2GJF180, 4 GB - TS4GJF180) bazuje na architekturze SLC - Single-Level Cell (SLC NAND Flash) i wykorzystuje interfejs USB 2.0. Wyposażone zostało w funkcję PC-Lock (zablokowanie dostępu do komputera), Secret-Zip (aplikacja do kodowania i automatycznej kompresji), E-Mail (pozwala wysyłać, odbierać i zapisywać maile), Auto-Login (automatycznie loguje nas na stonach) i Favorites (zapisuje adresy naszych wszystkich ulubionych stron). Pamięć zapewnia odczyt danych z prędkością 10-12 MB/s oraz zapis z prędkością 8 MB/s. Czas ich przechowywania to - wedle deklaracji producenta - 10 lat, natomiast gwarantowany zapis przekracza 100 000 cykli. JetFlash 180, które mierzą 49,7 x 15,4 x 6,9 mm i ważą po 14 g wyposażone zostały w obudowę z nierdzewnej stali z umieszczonymi na środku kolorowym opaskami (niebieski - 1 GB, czerwony - 2 GB, zielony - 4 GB).

Więcej na temat nowych produktów możemy znaleźć na stronach producentów: Apacer Technology, Transcend Information